Kategori: Statistik

Hall of Fame efter 2020

När resultaten börjar plottras in kan vi också sammanställa och se hur säsongen varit i jämförelse med tidigare säsonger. Här kommer några små utkast.

– JAG RÄKNAR MED PENGAR ISTÄLLET

Dreamscore

I år var det fem spelare som lyckades förbättra sina scorer. Största hoppet gjorde Källström som klättrade ner hela sju slag till 76. En annan fin prestation var Söder som nu klättrade ner under par till 71. Han levererar birdies med jämna mellanrum och med sina fyra birdies fanns det slagläge för mer. Även Göran, Magnus och Strandahl kvitterar ut sina bästa säsonger någonsin. Ligan snittade 75,47 i år.

Drömscore

PosLagMaster of DreamRunner upHighscoreSegrar
1---0
2-2010730
3---0
4-2020710
5---0
6---0
7-2009700
82011, 20172014, 2018, 2019702
9---0
102011, 20132014, 2015682
112010, 2014, 2015, 2016, 20172008695
12--710
132008, 2009, 2013, 2016, 2017, 2018, 2019,2020-678
14---0
15---0

Allas bästa Dreamscore

Birdieboys Bästa Dreamscore

RankSpelareLagBästa Dream
1sweStefanThe Black Eagles68
2sweMickeThe White Albatrows70
3sweP-JThe Yellow Owls70
4sweJockeThe Yellow Owls71
5swePeterThe Purple Ospreys71
6sweNiklasThe White Albatrows71
7sweBörjeThe Blue Vultures72
8sweClaesThe Purple Ospreys73
9sweSimonssonThe Blue Vultures74
10sweMagnusThe Green Hawks74
11sweKällströmThe Green Hawks76
12sweLalleThe Red Falcons79
13sweGöranThe Red Falcons79
14sweThomasThe Black Eagles80
15sweStrandahlThe Yellow Owls80

Nettomaster

Hur många gånger har du lyckats vinna nettoligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Netto”

Nettoligan

PosLagNetto MasterRunner upSegrar
12020-1
2201020041
3--0
4--0
5--0
6--0
72004, 2006, 20192009, 2010, 20133
820142015, 2017, 20181
9--0
10--0
112005, 2007, 20172003, 2006, 2008, 2012, 2014,3
12--0
132003, 2008, 2009, 2012, 2013, 2015, 2016, 20182005, 2007, 2019,20208
14--0
15--0

Bruttomaster

Hur många gånger har du lyckats vinna bruttoligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Brutto”

Bruttoligan

PosLagBrutto MasterRunner upSegrar
1-20200
2-2003, 20040
3--0
4--0
5--0
6--0
7-20100
8-20180
9--0
1020112014, 20161
112012, 2014, 2015, 2016, 20172006, 2007, 2008, 2009, 2013, 20195
12--0
132006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2018, 2019,20202005, 2011, 2012, 2015, 20179
14--0
15--0

Bästa Netto under en säsong

Hur många gånger har du lyckats ha bästa nettoscoren under en säsong? Här kommer en sammanställning på “Best of Netto”

Nest of netto

PosLagNetto BestRunner upHighscoreSegrar
12020-671
22010, 20142008, 2009, 2017672
32015, 2016-662
4-2013, 2018, 2019670
5--690
620132012631
72004, 20072006, 2008, 2009, 2012662
82008, 2011, 2014, 20192013, 2015, 2016644
9---0
10--710
112012, 2017,20202004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011, 2018683
12-2015720
132003, 2018,20202009, 2010, 2015, 2016613
142005, 2006, 2009-663
15--690

Bästa Brutto under en säsong

Hur många gånger har du lyckats ha bästa bruttoscoren under en säsong? Här kommer en sammanställning på “Best of Brutto”

Bästa Brutto

PosLagBrutto BestRunner upHighscoreSegrar
1--860
2-2004, 2014940
3---0
4--920
5---0
6---0
7--920
820192011840
9---0
102011, 20152014, 2016842
112007, 2008, 2012, 2013, 2016, 20172005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2014, 2015, 2018,2020816
12---0
132005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2018,20202012, 2015, 2017, 2019808
14---0
15---0

Birdiemaster

Hur många gånger har du lyckats vinna birdieligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Birdies”

Birdieligan

PosLagEarly birdiesHighscoreSegrar
1--0
2200441
3200621
42012, 201932
5--0
6--0
7-30
8201141
9-20
102011, 2014, 201543
112006, 2007, 2010, 2011, 2016, 201746
12-30
132005, 2006, 2008, 2009, 2018, 202066
14--0
15-20

Allas bästa Nettoscorer

Bästa netto

RankSpelareLagBästa Netto
1sweStefanThe Black Eagles61
2sweLalleThe Red Falcons63
3sweMickeThe White Albatrows64
4sweGöranThe Red Falcons66
5sweMagnusThe Green Hawks66
6sweStrandahlThe Yellow Owls66
7sweJockeThe Yellow Owls67
8swePeterThe Purple Ospreys67
9sweBörjeThe Blue Vultures67
10sweClaesThe Purple Ospreys68
11sweSimonssonThe Blue Vultures68
12sweKällströmThe Green Hawks69
13sweThomasThe Black Eagles69
14sweP-JThe Yellow Owls69
15sweNiklasThe White Albatrows76

Allas bästa Bruttoscorer

Bästa netto

RankSpelareLagBästa Netto
1sweStefanThe Black Eagles61
2sweLalleThe Red Falcons63
3sweMickeThe White Albatrows64
4sweGöranThe Red Falcons66
5sweMagnusThe Green Hawks66
6sweStrandahlThe Yellow Owls66
7sweJockeThe Yellow Owls67
8swePeterThe Purple Ospreys67
9sweBörjeThe Blue Vultures67
10sweClaesThe Purple Ospreys68
11sweSimonssonThe Blue Vultures68
12sweKällströmThe Green Hawks69
13sweThomasThe Black Eagles69
14sweP-JThe Yellow Owls69
15sweNiklasThe White Albatrows76

Hall of fame – Längsta drive

Det var åtta år sedan herr Söder klippte till senast, men med sin drive på 206m kammade han hem andra titeln genom historien, så nu har han två inteckningar.

Längsta drive

PosLagDriveSegrar
120061
220141
3-0
42012, 20202
5-0
6-0
7-0
82007, 2010, 20173
920191
10-0
112003, 2008, 2011, 20164
1220181
132005, 2013, 2015, 20164
14-0
1520041

Hall of fame – Närmast flagg

Här var det Peter som drog kortaste strået i år, om man nu kan uttrycka det så. Tredje inteckningen för herr Nilsson och andra på raken.

Närmast flagg

PosLagFlagSegrar
1-0
22008, 2012, 20173
320151
42014, 20162
5-0
6-0
72006, 20072
82003, 2005, 20113
9-0
10-0
112009, 2019,20203
122010, 2013, 20183
13-0
14-0
1520041

Snittscorer genom åren

Här kan noteras att Stefan i år putsade rekordet för ligans bästa snittscore när det gäller Netto. Det räckte ändå inte mot en starkt spelande Börje.

 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson85,088,389,887,087,691,289,483,889,286,2
Nilsson90,891,386,585,087,688,089,890,691,890,2
Bengtsson94,396,0131,895,895,096,696,6100,095,896,4
B Johansson99,098,599,388,591,696,898,498,0104,490,6
Åberg96,398,389,5101,596,493,494,293,891,693,8
Backe98,3106,3103,3102,5105,4101,4100,4102,2103,6101,4
Simonsson98,8104,0102,895,399,697,0108,295,899,4
Källström99,4104,0102,8
Larsson120,0107,5103,8102,0100,4105,0120,8111,0105,6
Svensson100,395,895,895,098,495,099,8103,0103,698
Ljung96,3106,3107,6125,4100,8107,8104,899,6
Stranddahl110,3114,3104,3104,8109,2114,0136,2109,2
L Johansson116,0117,8108,8104,0102,4110,8105,8104,2103,2104,2
Söder101,396,298,0104,2101,896,697
Glyssbo86,089,888,687,2105,6138,297,294,2
 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson71,572,7576,257272,885,476,270,876,470,6
Nilsson7675,257271,2574757475,676,272,2
Bengtsson7373,75102,575,57677,277,879,275,875,2
B Johansson84,2582,7585,5757883,880,677,884,671
Åberg7575,7569,5827473,475,275,274,673,6
Backe76,7583,258179,7582,476787778,472,8
Simonsson74,579,7579,7573,577,477,879,482,27878,2
Källström77,681,278,2
Larsson95,585,2581,7583,279,68795,486,275,8
Svensson76,7571,7574,2575,2576,477,481,280,480,875,4
Ljung84,7593,7594,6110,489,492,689,881
Stranddahl79,75831267576,683,485,8126105,281,2
L Johansson82,582,757672,575,695,280,47779,677,6
Söder80,7577,881,281,479,27778,2
Glyssbo71,2577,2575,274,298,81118377

Inför avslutningen

Här kommer lite info och förutsättningar inför avslutningen. Vi är 14 st som kommer att spela ligarundan på söndagen.

Ligaomgång – Bollar söndag

Boll 1

SpelareGubbeLagNetto
PLP
Att slåBrutto
PLP
Att slåDream
score
Jörgen
Strandahl

2 birdies
4 öl
5312621381 (82)
Hålfokus:
1,2,3,6,8,10,
14,15,17,18
Niklas
Ljung

4212341077 (71)
Hålfokus:
4,510,11,17
Stefan
Källström

2 birdies
4011431176 (83)
Hålfokus:
2,3,4,7,
13,18
Längsta drive hål 5 eller 10, Närmast flagg hål 16 (NF lag-special hål 3 & 11)

Boll 2

SpelareGubbeLagNetto PLPAtt slåBrutto PLPAtt slåDream
score
Lalle Johansson
4 öl
401142984 (79)
Hålfokus:
1,3,4,5,6,8,
9,14,15,16,
17,18
Jörgen
Simonsson

1 birdie
3 öl
38830776 (74)
Hålfokus:
3,7,8,14,17
Jocke
Söder

3 birdies
3 öl
381030973 (74)
Hålfokus:
2,9,11,12
Längsta drive hål 5 eller 10, Närmast flagg hål 16 (NF lag-special hål 3 & 11)

Boll 3

SpelareGubbeLagNetto
PLP
Att slåBrutto
PLP
Att slåDream
score
Thomas
Larsson

3 öl
257461283 (80)
Hålfokus:
2,3,4,6,9
10,11,12,14
15,16
Claes
Svensson

2510311174 (73)
Hålfokus:
9,12
Peter
Nilsson

3 birdies
1 öl
22816676 (71)
Hålfokus:
1,3,5,7,10
17
Göran
Backe

1 birdie
21734879 (81)
Hålfokus:
1,2,3,5,11
13,17,18
Längsta drive hål 5 eller 10, Närmast flagg hål 16 (NF lag-special hål 3 & 11)

Ledarboll

SpelareGubbeLagNetto
PLP
Att slåBrutto
PLP
Att slåDream
score
Magnus
Bengtsson

1 birdie
2 öl
20622876 (75)
Hålfokus:
3,11,12,
13,17
Micke
Åberg

2 birdies
1 öl
18519575 (70)
Hålfokus:
1,8,11
12,17
Stefan
Thorvaldsson

4 birdies
1245168 (68)
Börje
Johansson

1 birdie
2 öl
8310373 (72)
Hålfokus:
1,8
Längsta drive hål 5 eller 10, Närmast flagg hål 16 (NF lag-special hål 3 & 11)

Utan spel

SpelareGubbeLagNetto
PLP
Att slåBrutto
PLP
Att slåDream
score
P-J
Glyssbo
2 birdies
4 öl
261321972 (70)
Hålfokus:
3

Söndagen blir också den dagen då det delas ut poäng för sista gången i lagtävlingen. Där gäller det att ha koll på följande:

  • 5p, 4p, 3p, 2p och 1p efter placering. Det är sen gammalt!
  • Hål 3 – alla som träffar green på utslag – 1p (ringa scorekort)
  • Hål 11 – 5p, 3p och 1p för den som är närmast, näst och tredje närmst.
  • Hål 16 – Ordinarie närmast flagg (Men också 10p till laget)

Betting 10+10+10?

Bästboll Lagtävling – Lördag

Så efter rundan blir det räkning med lagkompisarna. Magnus spelar bästbollen i samma lag som Göran/Lalle och får favören av att vara tre denna gång. 5p till vinnande lag o.s.v. Hamnar två lag poäng på samma score gäller flest högpoängare, med högsta valören först. Typ har man fler 4p än andra laget vinner man.

Så varje hål blir viktigt!

Boll 1

SpelareLagPoäng
Börje Johansson
Blue Vultures: 37p
Individuellt: 29p
Göran Backe
Red Falcons: 13p
Individuellt: 10p
Thomas Larsson
Black Eagles: 30p
Individuellt: 6p
Poängregn närmast flagg: Hål 3 – 1p, Hål 8 – 2p, Hål 11 – 3p, Hål 14 – 4p, Hål 16 – 5p, Hål 18 – 6p

Boll 2

SpelareLagPoäng
Jörgen Simonsson
Blue Vultures: 37p
Individuellt: 8p
Stefan Thorvaldsson
Black Eagles: 30p
Individuellt: 24p
Lalle Johansson
Red Falcons: 13p
Individuellt: 3p
Poängregn närmast flagg: Hål 3 – 1p, Hål 8 – 2p, Hål 11 – 3p, Hål 14 – 4p, Hål 16 – 5p, Hål 18 – 6p

Boll 3

SpelareLagPoäng
Peter Nilsson
Purple Ospreys: 31p
Individuellt: 14p
Niclas Ljung
White Albatrows: 21p
Individuellt: 6p
Jocke Söder
Yellow Owls: 37p
Individuellt: 11p
Poängregn närmast flagg: Hål 3 – 1p, Hål 8 – 2p, Hål 11 – 3p, Hål 14 – 4p, Hål 16 – 5p, Hål 18 – 6p

Boll 4

SpelareLagPoäng
Claes Svensson
Purple Ospreys: 31p
Individuellt: 17p
Micke Åberg
White Albatrows: 21p
Individuellt: 15p
Magnus Bengtsson
Green Hawks: 11p
Individuellt: 10p
Jörgen Strandahl
Yellow Owls: 37p
Individuellt: 5p
Poängregn närmast flagg: Hål 3 – 1p, Hål 8 – 2p, Hål 11 – 3p, Hål 14 – 4p, Hål 16 – 5p, Hål 18 – 6p

Bonusregn

https://www.caddee.se/klubb/hasslegardens-gk/#hasslegarden
Hässlegården är en bana med många korthål, 6st! Det kommer vi ju givetvis att utnyttja. Det kommer att bli en konfetti av bonuspoäng till lagtävlingen när det gäller närmast flagg. Läs på här under:

Lördagen

HålHCPLängdPoäng till laget
311145m1p
815172m2p
1118140m3p
1416160m4p
1614150m5p
1812150m6p
Första bollen får med sig 6st markeringar
Sista boll tar med sig markeringar in.

Så här räknar ni i bästbollen

Det blir först när vi kommer in som ni kan sammanställa räkningen, kanske lite tjo och tjim på banan mellan bollarna.

Red/GreenGöranLalleMagnusLaget
12p5p2p5p
21p2p2p2p
33p2p1p3p
42p3p1p3p
52p2p2p2p
61p3p3p
74p2p3p4p
82p2p2p2p
92p2p1p2p
101p3p2p3p
112p2p
123p1p2p3p
131p2p1p2p
142p4p3p4p
151p2p1p2p
162p2p3p3p
173p2p3p
181p1p1p
Totalt:33p38p30p49p
Hur räknas en bästboll?Den bästa scorenPoängbogeySummerasSlutscore för laget

Betting 10+10+10?
Lagbett 10+10+10?
Bollbett 10+10+10?

Längsta drive Söndag: Hål 5 eller 10
Närmast flagg Söndag: Hål 16

Så, där har vi förutsättningarna och spelupplägget till avslutningen. Naturligtvis finns det mycket annat att spela för. Ni vet ju vid det här läget att man kan vrida och vända på siffror och statistik. Alla spelar ju för sina bästa snittscorer mm. Kanske kan vi satsa på att för första gången få fler birdies än ölbollar? Kanske något annat jippo.

Väl mött grabbar

Snart dags för klassbana

Det börjar närma sig en fantastisk runda på Tylösand norra (Halmstad) och många förbereder sig på olika sätt. Några är ute och lirar, någon letar caddie, någon införskaffar nytt material medan andra funderar på långbyxor eller korta, kallingar eller inte. Någon är egocentrisk, andra tänker på laget.

Dreamscore för lag

LagPar Slag parScore
Yellow Owls72-567
Black Eagles72-369
Purple Ospreys72-270
White Albatrows72072
Blue Vultures72072
Green Hawks72375
Red Falcons72678

Här kommer lite annan lagstatistik

Bruttosnitt 5 bästa för lag

LagPlayer 1Player2Player 3Medel
Yellow Owls94,298,4109,2100,6
Black Eagles106,686,696,6
Purple Ospreys91,49894,7
White Albatrows93,8100,497,1
Blue Vultures90,899,495,1
Green Hawks97,4105,2101,3
Red Falcons104,8101,4103,1

Nettosnitt 5 bästa för lag

LagPlayer 1Player2Player 3Medel
Yellow Owls7779,881,279,33
Black Eagles7871,274,60
Purple Ospreys73,475,474,40
White Albatrows73,681,877,70
Blue Vultures7178,674,80
Green Hawks76,681,278,90
Red Falcons79,673,876,70

Det skiljer alltså 8,4 slag i spannet för Brutto och 4,93 slag Netto. Så vad är det vi säger, varje slag är viktigt.

Förra rundan, i Falkenberg var lite av ett jubileum. Då spelade vi vår 150:e ligaomgång. Sen kan vi givetvis lägga till några extra rundor då vi spelat andra former. Kommer ni ihåg bästa respektive värsta rundan? Vi får se hur Halmstad Norra står sig mot dessa siffror

BanaBästaVärsta
Holm Netto72,8
Holm Brutto91,6
La Manga South Netto92,1
Dundonald links Netto92,1
Dundonald links Brutto116,5

Vi har alltså aldrig haft en ligaomgång på Halmstad norra, men spelat tre rundor på Halmstad södra.

Nu satsra vi på gott väder och laddar klubborna 🙂

Korthålsligan

Ja, med så mycket statistik kan man skapa nästan vad som helst. Nu har vi visserligen långa Tylösand norra framför oss. Men sen Hässlegården med 6 korthål under avslutningen.

Hur ser det då ut om vi skulle ha en korthålslig, kanske något att satsa på för någon. Siffran talar om snittet per hål över par. En etta är alltså en bogeyspelare.

NamnSnitt över
Thorvaldsson0,81
Söder0,93
Åberg0,94
Glyssbo0,96
Nilsson1,00
B Johansson1,06
Simonsson1,27
Bengtsson1,29
Svensson1,32
Backe1,33
L Johansson1,58
Ljung1,65
Larsson1,77
Källström1,88
Strandahl2,16

Sen kan vi alltid översätta detta till lagen:

LagSnitt
Purple Ospreys1,16
Blue Vultures1,17
White Albatrows1,29
Yellow Owls1,35
Black Eagles1,35
Red Falcons1,46
Green Hawks1,59

Dreamscoren

En liten notis där är att det inte är så många dubblar kvar att släcka. Det är Peter, P-J, Thomas och Strandahl som har dessa hemskheter kvar, men om man ser det från en annan vinkel så är det hål som kan föra dem uppåt mot skyarna.

Jämnhet ett signum

Ja vi har nämnt det förut, det ser ut som om vissa saker satt sig. De flesta håller sig inom ett spann mellan 10-20 slag, men vi har två spelare som utmärker sig. Det är Källström med ett spann på 6 slag. Ni kan nästan räkna med att han har en score mellan 78-84. Sen har vi hoppjerkan P-J, man vet aldrig vart man har honom. En skillnad på 28 slag mellan bästa och sämsta runda.

8 spelare har i år resultat under 72, många sänkningar så att säga. Faktum är att det i år har krävts en runda på minst 71 för att vinna en ligaomgång. En trend att hålla och vid jämförelse med tidigare år där man kunnat vinna på höga 70-tal. Så visst har det blivit tightare och kvaliteten så mycket högre.

Det är bara att fortsätta leverera Birdieboys

SpelareLagSnittLägstaHögstSpann
74,29678316
75,43678720
75,50718413
76,71719019
76,71678720
78,14698213
78,57688921
80,33699728
80,67769115
81,00748713
81,43769216
81,6778846
82,71749117
83,57768913
84,14769216

Det går givetvis att titta på siffror över de fem bästa rundorna också. Då ser det ut enligt följande

Vi tar även en titt på bruttot

Små marginaler

Det gäller att slå till vid rätt tillfälle. Det gäller att ha marginalerna på sin sida. Har nämnt detta förrut och lever ändå inte upp till det själv. Thomas fattade det och gav allt för en nia istället för en tia. Lär av detta!

Göran hade chansen att vinna men treputtade på sista hålet. Hade han spelat safe om han vetat att det gällde ett slag för segern! Stefan treputtade lite slarvigt på åttan i ren ilska, där tappades en placering och viktiga poäng i jakten på Börje. Några gav upp hål, då det kändes meningslöst… men det kostade två placeringar på grund av ett slag. Alla slag är viktiga. Vi vet ju att det är jämnt.

Detta kan beskrivas ytterligare. De som leder lagtävlingen, har det sämsta nettosnittet i laget. Men tydligen får de till det när det väl gäller. Mellan lagen skiljer det bara 4 nettoslag och dom hittar vi alla vilken runda som helst. Ibland vilket hål som helst.

The Purple Ospreys har den lägsta nettoscoren tätt följt av The Black Eagles. Så tänker man som Thomas så kommer fler att sänka lagets scorer och kanske knipa en pinne eller två.

En annan faktor är stabiliteten och där kan vi jämföra The Green Hawkes som alltid levererar och håller sig inom ett spann på 15 slag. Jämför detta med Ugglorna som skuttar 28 slag mellan lägsta och högsta.

Hur skall man tolka detta då? Att man kan lita på Magnus och Källström medan man aldrig vet vad man har herrarna Söder, Glyssbo och Strandahl? Fri tolkning 🙂

Ett par kan också vara 3

Alltså, jag kommer från en ö där man säger “bägge tre” så det är ganska logiskt att Peter och Claes är ett par. Likaväl är P-J, Jocke och Strandahl ett par :-). Men hur väl spelar paren. Det kan vi ju se om vi tittar på hur många birdies och par vi gör. Detta finns med i resultatfilen och under Form-Ind. Detta når man om man klickar på endast resultat på hemsidan och inte bryr sig om de underliggande sidorna.

Lagmässigt så kan trissen titulera sig som ledare i denna lista. De gula ugglorna skvalpar visserligen lite i mittenbältet, men tillsammans är de starka. Strandahl kanske inte gör så många par, men han klipper till med lite birdies emellanåt. Lite tuffare för Red Falcons, men vi tror dom sparar sig till avslutningen, då det antagligen är slut på vatten.

Med en tredjedel kvar av säsongen får vi se vilken score man kan nå upp till. Visserligen har Ugglorna 51 parpoäng, men ett snittvärde talar om 17 i snitt och då kanske 34 hade blivit ett bättre mätvärde, men ah det bryr vi oss inte om.

DAGS FÖR EN BLÅGUL-HELG

Så det finns mycket att hålla koll på nu under avslutningsrundorna och under söndagens Falkenbergsrunda. Kommer Claes att hålla ihop det? Håller sig Lalle till vatten? Hur är det med Thomas rygg? Åker Peter bil? Satsar Simonsson på Mr Grant? Håller han för trycket?

Och i vassen smyger Busen, vad kommer han att hitta på? Eller finns det ugglor i mossen? Kanske får vi inga svar, men troligtvis så får vi allt, svart på vitt och syns segerrusiga på söndagsmorgonen efter en blågul triumf mot Frankrike. Svinga lugnt under kvällarna så slår vi rakt och med rätt längd snart!

Captain Grant

Sist på Ängelholm hade vi en separat tävling. Alla spelare på plats och dessa försökte träffa en green 109m bort. Det kan ju tolkas på olika sätt. Antingen en rad med gubbar som spelar hellre än bra eller så ratar de blended whisky. Nåväl, initiativet var gott och härligt på alla sätt och vis, vi gillar ju alla lite extra krydda på tillvaron. Frågan är om Captain Grant kommer att välja ut nya hål nu, vågar han välja sista? Och frågan är om Niklas införskaffade 100m rullen (snöre)?

Närmast flagg – special edition

Givetvis så kommer historikens närmast flagg sedvanligt att äga rum på sista rundan. Källströms special edition är ju bara positivt och kanske går han i frontlinjen här och sätter upp ett prejudikat på hur det bör gå till. Vem har då störst chans på Mr Grant! Tittar vi på bilder så är bröderna inte uteslutna, tittar vi på statistik så torde Micke, Claes och Simonsson vara heta, då de har tre segrar var.

Närmast flagg

PosLagFlagSegrar
1-0
22008, 2012, 20173
320151
42014, 20162
5-0
6-0
72006, 20072
82003, 2005, 20113
9-0
10-0
112009, 2019,20203
122010, 2013, 20183
13-0
14-0
1520041

En annan liten anekdot är ju att det här har hänt förr, så vi behöver träning. Rätt längd och rakhet behöver finslipas, eller hyvlas till rejält. Faktum är att vi en gång i tiden vann på närmast green istället för flagg. Det är kanske så det skall gå till och där kanske snörbiten räcker till.

Vi vet att Claes har varit ute och tränat en hel del, inte så mycket från alla andra. Så han borde vara varm i rocken och kommer säkert att plocka fram ett ess därifrån. Claes, känd som EKG-mannen har ett riktigt fint slagläge med några tunga skalper ihop med sina “Den här rundan glömmer vi”. Som tur är räknas ju bara de 5 bästa och vi kommer nog se herr Svensson skutta till rejält, med eller utan Mr Grant innanför västen.

Frågan är om det någonsin hänt att någon vunnit på under metern? Eller under 2 meter, tyvärr saknas denna statistik i ligans historia, men inget är försent att börja med 🙂

Favoriter till Mr Grant

#
1
Namn
Micke
Nationalitet
swe Sverige
HCP
20,0 (+2,1)
Club
Halmstad GK
Clubs in bag
Taylor Made R7 draw
Bästa Brutto
84
Bästa Netto
64
Bästa Dream
70
Nuvarande lag
The White Albatrows
Leagues
Birdieboys Tournaments, Birdieboys team leugue, Birdieboys Leugue
Säsonger
2020, 2021
Birthday
2 juli, 2019
#
1
Namn
Claes
Nationalitet
swe Sverige
HCP
20,1 (-2,5)
Club
Holms GK
Clubs in bag
Callyway XR Series
Bästa Brutto
85
Bästa Netto
67
Bästa Dream
73
Nuvarande lag
The Purple Ospreys
Leagues
Birdieboys Tournaments, Birdieboys team leugue, Birdieboys Leugue
Säsonger
2020, 2021
Birthday
6 februari, 2020
#
1
Namn
Simonsson
Nationalitet
swe Sverige
HCP
21,0 (+2,5)
Club
H GK
Bästa Brutto
90
Bästa Netto
68
Bästa Dream
74
Nuvarande lag
The Blue Vultures
Leagues
Birdieboys Tournaments, Birdieboys team leugue, Birdieboys Leugue
Säsonger
2020, 2021
Birthday
17 mars, 2020

Noterbart är att Claes för tio år sedan hade ett HCP på 20,9 och Micke likaså. Herr Simonsson hade då 22,5. Så vad lär vi oss av detta, nu när Claes har slagläge. Det finns statistik, det finns lögn och det finns förbannad lögn. Sen finns det verklighet och trots att Claes gått åt fel håll med sitt HCP lirar han nu på en annan nivå. Så under Falkenbergsrundan kommer Birdieboys fokus att ligga på denne gentleman.

Dags för nästa runda på Falkenberg

Då hoppas vi på sol igen och vi skall åter ta oss an Falkenberg på söndag. Omgången som flyttades en dag då det var tävling på lördagen. Vi samlas där innan nio, då jag tror vi har starttider från 09:00. Kolla mingolf för säkerhets skull.

Falkenberg har spelats sju gånger tidigare och bästa medelvärdet på bruttosidan har varit 98,6 och 77,5 netto. Det är väl mål att försöka slå.

men hur har det varit individuellt? Vem passar banan? Ja, vi drömmer oss tillbaka lite och hamnar i 2019 och 2017. Vi vet att Simonsson vann netto sist efter en av sina drömrundor. Men först Brutto.

Så, väldigt få scorer under 90 på Falkenberg och Claes och Börje som är med och hugger har haft svårt här. Dags att bryta trenden? Claes har för övrigt varit riktigt jämn på Falkenberg med sina 112 bruttoslag de senaste två rundorna. Däremot ser vi att det är en bana som passar Simonsson alldeles utmärkt. Vi tar en titt på nettot också.

Micke, Stefan och Simonsson har klarat banan ganska bra och det verkar som om Källström gillade Falkenberg också. helt klart är dock att det kanske blir svårt att få till samma vinnarscorer som under detta år. Netto 74, 75 och 76 verkar ganska gångbart. Så håll i hatten (Ingen stråhatt dock) nu kör vi snart!

Nu var det längesen

Känns som det var en evighet sen vi spelade i hettan i Ängelholm. Vissa tränar på, andra vilar sig i form. Själv utmanade man höjderna med ett hopp mot marken från 15m och har dessutom pajat knät igen… nu är det rehab som gäller och kanske formen kommer. Det är ju upp och ned med det mesta, kolla bara Claes, han hoppar som en guttaperk utan redig navigation. Vi var nog många som tappade ytterligare slag efter Ängelholm.

Sen träffa man Jocke på Maxi och han inväntade mer läsning. Så som en liten uppladdning kommer här en svårbegriplig graf.

Långkurvan

Det handlar om slagen över par under hela säsongen, kanske kan man uttyda något ur den. Vem har hittat formen, vem peakar och vem undrar vad som händer?

SPANNET ÄR PÅ 109-237 SLAG ÖVER PAR (108 hål spelade)

Ja, Birdieboys kämpar på, och vi behöver ju alltid något positivt att läsa så här snart ett halvår efter TV-nyheternas epidemiska nyhetsflöde som går i repeat. Vad är bra egentligen? Ja vi gillar ju alltid när vi gör ett par, men om man ser till ett snitt, vad är bra då? Ta dig en funderare så skall jag återkomma med detta. D.v.s vad tror du att ditt snitt är per hål om vi räknar i förhållande till par?

Under tiden

VAD ÄR ODDSEN PÅ ATT LALLE INTE ÄR MED PÅ BILD?

Den här bilden har nu fått över 22000 röster i fototävlingar och 6 utmärkelser. Inte illa för ett gäng glada amatörer på 19:e hålet. Vi börjar väl alla känna lite doft av den gyllene drycken och en helg i gemenskap. Det är ju bara dryga månaden kvar till avslutning och en summering av 17:e säsongen.

Just det, era snitt

LÄTT FÖRSTÅTT, 1 ÖVER INNEBÄR ATT MAN SNITTAR BOGEY

Så vi kan lätt konstatera att golf är svårare än det verkar vara. I allafall i det långa loppet.