Etikett: Birdie

Hall of Fame efter 2020

När resultaten börjar plottras in kan vi också sammanställa och se hur säsongen varit i jämförelse med tidigare säsonger. Här kommer några små utkast.

– JAG RÄKNAR MED PENGAR ISTÄLLET

Dreamscore

I år var det fem spelare som lyckades förbättra sina scorer. Största hoppet gjorde Källström som klättrade ner hela sju slag till 76. En annan fin prestation var Söder som nu klättrade ner under par till 71. Han levererar birdies med jämna mellanrum och med sina fyra birdies fanns det slagläge för mer. Även Göran, Magnus och Strandahl kvitterar ut sina bästa säsonger någonsin. Ligan snittade 75,47 i år.

Drömscore

PosLagMaster of DreamHighscoreRunner upSegrar
1---0
2-7320100
3---0
4-7120200
5---0
6---0
7-7020090
82011, 2017702014, 2018, 20192
9---0
102011, 2013682014, 20152
112010, 2014, 2015, 2016, 20176920085
12-71-0
132008, 2009, 2013, 2016, 2017, 2018, 2019,202067-8
14---0
15---0

Allas bästa Dreamscore

Birdieboys Bästa Dreamscore

RankSpelareLagBästa Dream
1sweStefanThe Black Eagles68
2sweMickeThe White Albatrows70
3sweP-JThe Yellow Owls70
4swePeterThe Purple Ospreys71
5sweJockeThe Yellow Owls71
6sweNiklasThe White Albatrows71
7sweBörjeThe Blue Vultures72
8sweClaesThe Purple Ospreys73
9sweSimonssonThe Blue Vultures74
10sweMagnusThe Green Hawks74
11sweKällströmThe Green Hawks76
12sweLalleThe Red Falcons79
13sweGöranThe Red Falcons79
14sweThomasThe Black Eagles80
15sweStrandahlThe Yellow Owls80

Nettomaster

Hur många gånger har du lyckats vinna nettoligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Netto”

Nettoligan

PosLagNetto MasterRunner upSegrar
12020-1
2201020041
3--0
4--0
5--0
6--0
7--0
82004, 2006, 20192009, 2010, 20133
92011, 20142015, 2017, 20182
10--0
11--0
122005, 2007, 20172003, 2006, 2008, 2012, 2014,3
13--0
142003, 2008, 2009, 2012, 2013, 2015, 2016, 20182005, 2007, 2019,20208
15--0
16--0

Bruttomaster

Hur många gånger har du lyckats vinna bruttoligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Brutto”

Bruttoligan

PosLagBrutto MasterRunner upSegrar
1-20200
2-2003, 20040
3--0
4--0
5--0
6--0
7-20100
8-20180
9--0
1020112014, 20161
112012, 2014, 2015, 2016, 20172006, 2007, 2008, 2009, 2013, 20195
12--0
132006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2018, 2019,20202005, 2011, 2012, 2015, 20179
14--0
15--0

Bästa Netto under en säsong

Hur många gånger har du lyckats ha bästa nettoscoren under en säsong? Här kommer en sammanställning på “Best of Netto”

Best of netto

PosLagNetto BestHighscoreRunner upSegrar
1202067-1
22010, 2014672008, 2009, 20172
32015, 201666-2
4-672013, 2018, 20190
5---0
6-69-0
720136320121
82004, 2007662006, 2008, 2009, 20122
92008, 2011, 2014, 2019642013, 2015, 20164
10---0
11-71-0
122012, 2017,2020682004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011, 20183
13-7220150
142003, 2018,2020612009, 2010, 2015, 20163
152005, 2006, 200966-3
16-69-0

Bästa Brutto under en säsong

Hur många gånger har du lyckats ha bästa bruttoscoren under en säsong? Här kommer en sammanställning på “Best of Brutto”

Bästa Brutto

PosLagBrutto BestHighscoreRunner upSegrar
1-86-0
2-942004, 20140
3---0
4-92-0
5---0
6---0
7---0
8-92-0
920198420110
10---0
112011, 2015842014, 20162
122007, 2008, 2012, 2013, 2016, 2017812005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2014, 2015, 2018,20206
13---0
142005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2018,2020802012, 2015, 2017, 20198
15---0
16---0

Birdiemaster

Hur många gånger har du lyckats vinna birdieligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Birdies”

Birdieligan

PosLagEarly birdiesHighscoreSegrar
12012, 201932
2201141
32011, 2014, 201543
42006, 2007, 2010, 2011, 2016, 201746
5200621
62005, 2006, 2008, 2009, 2018, 202066
7200441
8--0
9--0
10--0
11-30
12-20
13-30
14--0
15-20

Allas bästa Nettoscorer

Bästa netto

RankSpelareLagBästa Netto
1sweStefanThe Red Falcons61
2sweLalleThe Green Hawks63
3sweMickeThe Green Hawks64
4sweJockeThe Brown Buzzards65
5sweGöranThe Purple Ospreys66
6sweMagnusThe Black Eagles66
7sweStrandahlThe White Albatrows66
8swePeterThe Yellow Owls67
9sweBörjeThe Red Falcons67
10sweClaesThe Yellow Owls67
11sweSimonssonThe Blue Vultures68
12sweKällströmThe Black Eagles69
13sweThomasThe White Albatrows69
14sweP-JThe Brown Buzzards70
15sweNiklasThe Blue Vultures73
16sweKentThe Purple Ospreys80

Allas bästa Bruttoscorer

Bästa netto

RankSpelareLagBästa Netto
1sweStefanThe Red Falcons61
2sweLalleThe Green Hawks63
3sweMickeThe Green Hawks64
4sweJockeThe Brown Buzzards65
5sweGöranThe Purple Ospreys66
6sweMagnusThe Black Eagles66
7sweStrandahlThe White Albatrows66
8swePeterThe Yellow Owls67
9sweBörjeThe Red Falcons67
10sweClaesThe Yellow Owls67
11sweSimonssonThe Blue Vultures68
12sweKällströmThe Black Eagles69
13sweThomasThe White Albatrows69
14sweP-JThe Brown Buzzards70
15sweNiklasThe Blue Vultures73
16sweKentThe Purple Ospreys80

Hall of fame – Längsta drive

Det var åtta år sedan herr Söder klippte till senast, men med sin drive på 206m kammade han hem andra titeln genom historien, så nu har han två inteckningar.

Längsta drive

PosLagDriveSegrar
120061
220141
3-0
42012, 20202
5-0
6-0
7-0
82007, 2010, 20173
920191
10-0
112003, 2008, 2011, 20164
1220181
132005, 2013, 2015, 20164
14-0
1520041

Hall of fame – Närmast flagg

Här var det Peter som drog kortaste strået i år, om man nu kan uttrycka det så. Tredje inteckningen för herr Nilsson och andra på raken.

Närmast flagg

PosLagFlagSegrar
1-0
22008, 2012, 20173
320151
42014, 20162
5-0
6-0
72006, 20072
82003, 2005, 20113
9-0
10-0
112009, 2019,20203
122010, 2013, 20183
13-0
14-0
1520041

Snittscorer genom åren

Här kan noteras att Stefan i år putsade rekordet för ligans bästa snittscore när det gäller Netto. Det räckte ändå inte mot en starkt spelande Börje.

 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson85,088,389,887,087,691,289,2588,889,483,889,286,2
Nilsson90,891,386,585,087,688,088,7589,289,890,691,890,2
Bengtsson94,396,0131,895,895,096,696,259896,6100,095,896,4
B Johansson99,098,599,388,591,696,8115,510198,498,0104,490,6
Åberg96,398,389,5101,596,493,49694,494,293,891,693,8
Backe98,3106,3103,3102,5105,4101,498,2595100,4102,2103,6101,4
Simonsson98,8104,0102,895,399,697,096,2593,6108,295,899,4
Källström99,4104,0102,8
Larsson120,0107,5103,8102,0100,4108,25103,6105,0120,8111,0105,6
Svensson100,395,895,895,098,495,099,25
96,299,8103,0103,698
Ljung96,3106,3107,6125,4107,75104,4100,8107,8104,899,6
Stranddahl110,3114,3104,3104,8109,2109,5127,8114,0136,2109,2
L Johansson116,0117,8108,8104,0102,4110,8129111,6105,8104,2103,2104,2
Söder101,396,298,0101,5101104,2101,896,697
Glyssbo86,089,888,687,289,7588,8105,6138,297,294,2
K Johansson
 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson71,572,7576,257272,885,473,273,676,270,876,470,6
Nilsson7675,257271,25747575,475,27475,676,272,2
Bengtsson7373,75102,575,57677,275,67877,879,275,875,2
B Johansson84,2582,7585,5757883,8101,885,280,677,884,671
Åberg7575,7569,5827473,47474,275,275,274,673,6
Backe76,7583,258179,7582,4767573,2787778,472,8
Simonsson74,579,7579,7573,577,477,878,676,479,482,27878,2
Källström77,681,278,2
Larsson95,585,2581,7583,279,688,2858795,486,275,8
Svensson76,7571,7574,2575,2576,477,481,877,881,280,480,875,4
Ljung84,7593,7594,6110,493,289,489,492,689,881
Stranddahl79,75831267576,683,482106,885,8126105,281,2
L Johansson82,582,757672,575,695,2106,69080,47779,677,6
Söder80,7577,881,280,280,481,479,27778,2
Glyssbo71,2577,2575,274,276,874,898,81118377
K Johansson

Birdieligan

Jocke ledde innan Waleshelgen kom i antågande. Dock var det kanske för tuffa förhållanden för att riktigt nå fram för övriga. Enda birdien lyckades Strandahl göra. Klubbhuset ringde honom och frågade om han ville ha en spade, för han hade glömt att reparera kratern till nedslagsmärke. Sen gjorde även Stefan en riktig birdie som inte räknades, han sköt en Svan… fint ska det va! Så årets vinnare av Birdieligan blev Jocke Söder.

JAG LYCKADES HÅLLA UNDAN MED MINA 3

Det blev inte så många birdies i år. Jocke svarade för 20% av dem.