Etikett: Ligaomgång

The Eagle has landed

Tredje rundan gick av stapeln på Holm en riktigt solig dag, temperaturen stod på 31 grader när vi kom och bilen som stod i skugan svarade på 35 grader när vi avrundade. Många hade läst tips från coachen och vattenflaskorna var väl fyllda. Fast det slank nog ned en och annan pilsner efter nio också, däremot syntes inga bananer.

GLAD I HATTEN, MED VATTNET I HÖGSTA HUGG

Aldrig tidigare har det hänt

Plötsligt händer det säger den som skrapar en triss. Antagligen större chans att vinna där än att Birdieboys skall leverera en runda utan en endaste ölboll. Nu hände detta, ingen ölboll av 14 spelare och lägg därtill hela 7 birdies. Stefan satte 2, Källström, Jocke, Micke, Simonsson och Börje gjorde varsin. Spännvidden blev från 57 slag (4,07) till 98 (7,00) på de olika hålen. Hål 13 var alltså det lättaste.

GLAD BIRDIEKILLE EFTER ÅRETS ANDRA BIRDIE

The Eagle has landed

Rundan kunde ju inte leva upp till fjolårets, men hyfsade resultat och ett bruttosnitt på drygt 98 och netto typ 78+. Helt plötsligt syntes en rovfågel sväva runt spelarna, var det ett tecken? Det var ju ingen Örn, men helt klart är att the Black Eagles börjar knapra in på täten och Stefan har verkligen vaknat.

VILKEN PIPPI?

Stefan dominerade med en dunderrunda

Magnus satt ganska säkert i sin stol efter rundan. I restaurangen visste han att han presterat oerhört bra. Med en av sina bästa rundor på 92 bruttoslag hamnade han på 69 netto. En solklar andraplats blev det och kanske lite surt då han fick se sig slagen av Stefan med en 67-runda efter finfina 82 bruttoslag. Därmed tog Stefan hem sin andra vinst och visar storform, dock blev det nu ett riktigt tapp i HCP vilket kanske gör det svårare framöver.

SUMPADE 18:E, MEN ÄNDÅ 82 BRUTTO

Börje håller formen intakt

Börje har ju börjat säsongen på ett helt fantastiskt sätt. Han följde upp detta med en 74:a och säkrade ytterligare en toppnotering (3:a). Därmed samlade han in nya poäng till gamarna och är just nu den enskilt mest betydelsefulla spelaren för sitt lag. Ett riktigt ankare. Dagen fick även krönas med en Birdie.

BÖRJE ÅNGAR PÅ

Holm – Ligaomgång 3

Då börjar det närma sig den tredje ligaomgången. Många har varit ute och övat och spelat mer golf än någonsin. Rätt som det är får man ett mess eller två från en bäck. Ja, Micke du skall få tillbaka din håv. Göran har lämnat återbud, i övrigt verkar det som att det åter blir en stor skara, vilket är roligt.

Tror det var tider från 09:00… så det blir samling lite innan och lottning för spelet. Får väl se om man får Busen igen… 🙂

vs vs vs vs vs vs vs vs vs vs vs vs vs

Ligaomgång 3 - 2020 (On time)

Birdieboys Leugue

Detaljer

Datum Tid League Säsong Match Day Holes
27 juni, 2020 09:00 Birdieboys Leugue 2020 27 juni 18

Course

Holms GK
Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län, Götaland, 302 42, Sverige

Resultat

LagParSlag (HCP)NettoNetto PlpBruttoBrutto PlpScoreUtfall
Börje721874392293Finish, Runner up
Claes7222891411114111Finish
Jocke721776593494Finish
Källström72237881019102Finish
Lalle72247771019101Finish
Magnus722369292292Finish, Runner up
Micke721974493494Finish
Niklas721779996796Finish
P-J7215841399899Finish
Peter721883111019101Finish
Simonsson721976695696Finish
Stefan721567182184Finish, Win
Strandahl7227831211013110Finish
Thomas7228801010812108Finish

Scorecard

Spelare Utfall Birdies Beer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Börje010856474454574553655
Claes0008489865464673641076
Jocke010749664335656554645
Källström010587666536455676556
Lalle000745568556445474886
Magnus000555455557756443755
Micke010746454466676452656
Niklas0005466104366656453557
P-J000646574347577474676
Peter000646495449645564965
Simonsson010535468457464375667
Stefan 020525554465455254646
Strandahl000648476578647594866
Thomas00054861054486663681054
Par---534454344445343544
Total070855990729773586790737679578458987880

Lite leva upp till kraven måste gälla, Fjolårets runda satte sina spår i Birdieboys historia!

18 ligaomgångar på Holm med bästa 91,6 brutto & 72,8 netto. DAGS IGEN?