Snittscorer

Birdieboys har spelat sedan 2003. I början hade vi inte riktigt bra digitalt stöd, vilket gör att mycket statistik finns från 2010 och framåt. På denna sida presenteras bland annat spelarnas snittscorer för Nettoligan och bruttoligan. Från 2013 ändrades det från att räkna de fyra bästa rundorna under året till de fem bästa.

Snittscorer brutto

 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson85,088,389,887,087,691,289,483,889,286,2
Nilsson90,891,386,585,087,688,089,890,691,890,2
Bengtsson94,396,0131,895,895,096,696,6100,095,896,4
B Johansson99,098,599,388,591,696,898,498,0104,490,6
Åberg96,398,389,5101,596,493,494,293,891,693,8
Backe98,3106,3103,3102,5105,4101,4100,4102,2103,6101,4
Simonsson98,8104,0102,895,399,697,0108,295,899,4
Källström99,4104,0102,8
Larsson120,0107,5103,8102,0100,4105,0120,8111,0105,6
Svensson100,395,895,895,098,495,099,8103,0103,698
Ljung96,3106,3107,6125,4100,8107,8104,899,6
Stranddahl110,3114,3104,3104,8109,2114,0136,2109,2
L Johansson116,0117,8108,8104,0102,4110,8105,8104,2103,2104,2
Söder101,396,298,0104,2101,896,697
Glyssbo86,089,888,687,2105,6138,297,294,2

Snittscorer netto

 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson71,572,7576,257272,885,476,270,876,470,6
Nilsson7675,257271,2574757475,676,272,2
Bengtsson7373,75102,575,57677,277,879,275,875,2
B Johansson84,2582,7585,5757883,880,677,884,671
Åberg7575,7569,5827473,475,275,274,673,6
Backe76,7583,258179,7582,476787778,472,8
Simonsson74,579,7579,7573,577,477,879,482,27878,2
Källström77,681,278,2
Larsson95,585,2581,7583,279,68795,486,275,8
Svensson76,7571,7574,2575,2576,477,481,280,480,875,4
Ljung84,7593,7594,6110,489,492,689,881
Stranddahl79,75831267576,683,485,8126105,281,2
L Johansson82,582,757672,575,695,280,47779,677,6
Söder80,7577,881,281,479,27778,2
Glyssbo71,2577,2575,274,298,81118377
Stefan håller rekorden på snitten

Något att satsa emot! Brutto 83,8 i snitt och 70,6 Netto.

Sharing is caring!