Snittscorer

Birdieboys har spelat sedan 2003. I början hade vi inte riktigt bra digitalt stöd, vilket gör att mycket statistik finns från 2010 och framåt. På denna sida presenteras bland annat spelarnas snittscorer för Nettoligan och bruttoligan. Från 2013 ändrades det från att räkna de fyra bästa rundorna under året till de fem bästa.

Snittscorer brutto

20092010201120122013201420152016201720182019
Thorvaldsson85,088,389,887,087,691,289,483,889,2
Nilsson90,891,386,585,087,688,089,890,691,8
Bengtsson94,396,0131,895,895,096,696,6100,095,8
B Johansson99,098,599,388,591,696,898,498,0104,4
Åberg96,398,389,5101,596,493,494,293,891,6
Backe98,3106,3103,3102,5105,4101,4100,4102,2103,6
Simonsson98,8104,0102,895,399,697,0108,295,8
Källström99,4104,0
Larsson120,0107,5103,8102,0100,4105,0120,8111,0
Svensson100,395,895,895,098,495,099,8103,0103,6
Ljung96,3106,3107,6125,4100,8107,8104,8
Stranddahl110,3114,3104,3104,8109,2114,0136,2
L Johansson116,0117,8108,8104,0102,4110,8105,8104,2103,2
Söder101,396,298,0104,2101,896,6
Glyssbo86,089,888,687,2105,6138,297,2
Snittscorer brutto i tabellform

Snittscorer netto

20092010201120122013201420152016201720182019
Thorvaldsson71,572,7576,257272,885,476,270,876,4
Nilsson7675,257271,2574757475,676,2
Bengtsson7373,75102,575,57677,277,879,275,8
B Johansson84,2582,7585,5757883,880,677,884,6
Åberg7575,7569,5827473,475,275,274,6
Backe76,7583,258179,7582,476787778,4
Simonsson74,579,7579,7573,577,477,879,482,278
Källström77,681,2
Larsson95,585,2581,7583,279,68795,486,2
Svensson76,7571,7574,2575,2576,477,481,280,480,8
Ljung84,7593,7594,6110,489,492,689,8
Stranddahl79,75831267576,683,485,8126105,2
L Johansson82,582,757672,575,695,280,47779,6
Söder80,7577,881,281,479,277
Glyssbo71,2577,2575,274,298,811183
Snittscorer Netto i tabellform
Stefan håller rekorden på snitten

Något att satsa emot! Brutto 83,8 i snitt och 70,8 Netto.

Sharing is caring!