Energidryck – den sanne golfarens etikett

De flesta har gått ner i varv, några i ide medan andra städar undan klubbor och gräsfyllda skor ned i källaren. Det är tid för lite uppehåll och filosofera över det gångna året. Reflektioner är viktigt och vi konstaterade lätt att med alla rundor har vi spenderat ca: miljonen i greenfeeavgifter genom åren i ligan. En liten udda beräkning säger också att vi lagt ut ca: 250000 på energidryck köpt över disk.

– GANSKA SLÅEND INFORMATION!

Den sociala samvaron och diskussionerna över en eller några ädla efter en runda är av vikt. Vitaminintaget skulle vissa kunna kalla för doping, ren avkoppling och kanske till och med lugnande för svingen. Trots måttligt intag förekommer hets och snedslag, men det visar sig också att de allra flesta har total koll på kalkyler, beräkningar och vad som gäller.

Det tillhör också sedvanligheten att man vid vinst förärar sig en liten jävel, den sitter ju så fint då. Märkena har egentligen ingen betydelse och som en sann birdieboysare tar man seden dit man kommer. B12-vitaminer är en viktig del i kostcirkeln och råd och rön hävdar att det även är bra för tillväxt och lyster för den hårfagre.

– FINNS INGET SÅ GOTT SOM SEGERNS SÖTMA!

Ibland spetsas även energidrycken med annat, men det blir aldrig så att den övergår till nötter. I ett törstigt släkte är det bara att konstatera att den ädla drycken har sin centrala roll i ett sofistikerat sällskap av medelålders gubbar. Ingen bitter, men väl gyllene leenden brukar representera intaget och inmundigandet av energin.

Varje år ser sällskapet också till att träffas för att planera säsongen, ibland fler än en gång. Kanske inte så mycket för att ta enfaldiga, mer eller mindre populära beslut eller för att krydda tillvaron för alla andra. Alla måste ju få säga sitt, vissa har munnen full, vissa har energidrycken till mun, andra somnar gott, men tillsammans är de.

– DEN VAR KALL!

Sen ser pojkarna till att det blir någon form av samvaro efter säsongen för att varje år konstatera att det är mer energibollar är birdies, för att scoren borde varit så mycket bättre, men också för att det är så fantastiskt kul att ljuga lite ihop. Det börjar ju även i år att närma sig avslutning med prisutdelning, där pojkarna byter ut en energidryck mot en liten julklapp. Årets tomte Börje kommer snart att samla ihop nissarna och vi vet ju alla vad det brukar betyda.

Hösttesten på Haverdal

Strålande sol, lite kyligt och även en del blåst rådde på Haverdal i helgen. Tävlingen “Hösttest” gick av stapeln och tyvärr var det inte så många Birdieboysare som deltog i denna tävling sponsrad av Korvpojkarna.

Det blev en 12:e plats för Stefan, som var mest nöjd med en 20m birdie på 18:e. En 75:a var inte motståndskraftigt nog, men kanske kan vi hitta fler sådana här tävlingar framöver.

Tufft motstånd från nästan 100 spelare. Den provisoriska tee som funnits på 8:an fick inte användas och även Laholm bygger om lite. 1:an är nu 2:an och 2:an finns innan 1:an… hål två byggs om och rangen förlängs. Nu inväntar Birdieboys ett mörkermys med summering och prisutdelning för alla tävlingar under året och det var några stycken. Börja redan nu fundera ut om ni har några tips, idéer mm för kommande säsong.

Magiska slag av Birdieboys

Visst, vi är ett gäng glada amatörer och kanske är mer kända för luftsvingar, som den Strandahl stod för i Portugal. Eller varför inte de tusentals duffarna, eller en Claes som slår åt fel håll från Tee. Men likt en trisslott, plötsligt händer det och vi glimrar till med ett starkt intensivt ljus, likt en gloria över vår uppenbarelse. Dessa guldkorn minns vi och behöver ibland påminnas om. Vid varje runda inträffar något annorlunda, något udda, något bra. Vad kommer du ihåg?

Under avslutningen i Hässleholm fick vi som gick i ledarbollen uppleva en Börje, som inte hade något att förlora. Han klev ned i bäcken, tog chansen, klippte till bollen, som hade letat sig ned en bra bit under vattenytan. Vattnet stänkte åt alla möjliga håll och helt plötsligt, med en elegant båge, seglade en vit liten prick sig fram genom luften. Ja, det var en golfboll, alldeles glansig och nytvättad som for fram mot hålet… kanske inte hela vägen, men ändå.

Visst finns det tillfällen då vi är mer än nöjda, så härliga att minnas tillbaka till nu när golfsäsongen börjar tyna bort och mörkret gör sitt antågande. När vi går i ide och kurar ihop oss i soffan i väntan på att våren skall komma med singrönska, värme och sol… och golfspel!

THOMAS TRAMPAR VATTEN

Året var 2003, då Thomas Larsson klädde av sig på Bäckavattnet, klev ned i vassen och tryckte till bollen fram mot green. Hade han handduk med sig för att torka av leran?

HORSESHIT-POWER P-J RÄDS INTE LITE GYTTJIGT UNDERLAG

I en till synes uttorkad damm, klev han ned med pondus likt Churchill, dundrade till bollen och skorpan brast i ansträngningen. Men vad är väl lite lera en torr och solig dag. Kanske svalkande?

– ALLA KAN JU REGLERNA I ÅTTAN!

Sen har vi det där vi ibland saknar, en vänsterklubba i bagen. Fast i vissa lägen räcker det inte. Då kan man göra som Strandahl och felvänd klubba får en ny betydelse. Likt en biljardlö tryckte han till bollen som fick fart mellan trästammarna. den droppade ned framåt green och rullade så sakta och vackert in på densamma. Ibland är livet härligt!

Hall of Fame efter 2020

När resultaten börjar plottras in kan vi också sammanställa och se hur säsongen varit i jämförelse med tidigare säsonger. Här kommer några små utkast.

– JAG RÄKNAR MED PENGAR ISTÄLLET

Dreamscore

I år var det fem spelare som lyckades förbättra sina scorer. Största hoppet gjorde Källström som klättrade ner hela sju slag till 76. En annan fin prestation var Söder som nu klättrade ner under par till 71. Han levererar birdies med jämna mellanrum och med sina fyra birdies fanns det slagläge för mer. Även Göran, Magnus och Strandahl kvitterar ut sina bästa säsonger någonsin. Ligan snittade 75,47 i år.

Drömscore

PosLagMaster of DreamRunner upHighscoreSegrar
1---0
2-2010730
3---0
4-2020710
5---0
6---0
7-2009700
82011, 20172014, 2018, 2019702
9---0
102011, 20132014, 2015682
112010, 2014, 2015, 2016, 20172008695
12--710
132008, 2009, 2013, 2016, 2017, 2018, 2019,2020-678
14---0
15---0

Allas bästa Dreamscore

Birdieboys Bästa Dreamscore

RankSpelareLagBästa Dream
1sweStefanThe Black Eagles68
2sweMickeThe White Albatrows70
3sweP-JThe Yellow Owls70
4sweJockeThe Yellow Owls71
5swePeterThe Purple Ospreys71
6sweNiklasThe White Albatrows71
7sweBörjeThe Blue Vultures72
8sweClaesThe Purple Ospreys73
9sweSimonssonThe Blue Vultures74
10sweMagnusThe Green Hawks74
11sweKällströmThe Green Hawks76
12sweLalleThe Red Falcons79
13sweGöranThe Red Falcons79
14sweThomasThe Black Eagles80
15sweStrandahlThe Yellow Owls80

Nettomaster

Hur många gånger har du lyckats vinna nettoligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Netto”

Nettoligan

PosLagNetto MasterRunner upSegrar
12020-1
2201020041
3--0
4--0
5--0
6--0
72004, 2006, 20192009, 2010, 20133
820142015, 2017, 20181
9--0
10--0
112005, 2007, 20172003, 2006, 2008, 2012, 2014,3
12--0
132003, 2008, 2009, 2012, 2013, 2015, 2016, 20182005, 2007, 2019,20208
14--0
15--0

Bruttomaster

Hur många gånger har du lyckats vinna bruttoligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Brutto”

Bruttoligan

PosLagBrutto MasterRunner upSegrar
1-20200
2-2003, 20040
3--0
4--0
5--0
6--0
7-20100
8-20180
9--0
1020112014, 20161
112012, 2014, 2015, 2016, 20172006, 2007, 2008, 2009, 2013, 20195
12--0
132006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2018, 2019,20202005, 2011, 2012, 2015, 20179
14--0
15--0

Bästa Netto under en säsong

Hur många gånger har du lyckats ha bästa nettoscoren under en säsong? Här kommer en sammanställning på “Best of Netto”

Nest of netto

PosLagNetto BestRunner upHighscoreSegrar
12020-671
22010, 20142008, 2009, 2017672
32015, 2016-662
4-2013, 2018, 2019670
5--690
620132012631
72004, 20072006, 2008, 2009, 2012662
82008, 2011, 2014, 20192013, 2015, 2016644
9---0
10--710
112012, 2017,20202004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011, 2018683
12-2015720
132003, 2018,20202009, 2010, 2015, 2016613
142005, 2006, 2009-663
15--690

Bästa Brutto under en säsong

Hur många gånger har du lyckats ha bästa bruttoscoren under en säsong? Här kommer en sammanställning på “Best of Brutto”

Bästa Brutto

PosLagBrutto BestRunner upHighscoreSegrar
1--860
2-2004, 2014940
3---0
4--920
5---0
6---0
7--920
820192011840
9---0
102011, 20152014, 2016842
112007, 2008, 2012, 2013, 2016, 20172005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2014, 2015, 2018,2020816
12---0
132005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2018,20202012, 2015, 2017, 2019808
14---0
15---0

Birdiemaster

Hur många gånger har du lyckats vinna birdieligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Birdies”

Birdieligan

PosLagEarly birdiesHighscoreSegrar
1--0
2200441
3200621
42012, 201932
5--0
6--0
7-30
8201141
9-20
102011, 2014, 201543
112006, 2007, 2010, 2011, 2016, 201746
12-30
132005, 2006, 2008, 2009, 2018, 202066
14--0
15-20

Allas bästa Nettoscorer

Bästa netto

RankSpelareLagBästa Netto
1sweStefanThe Black Eagles61
2sweLalleThe Red Falcons63
3sweMickeThe White Albatrows64
4sweGöranThe Red Falcons66
5sweMagnusThe Green Hawks66
6sweStrandahlThe Yellow Owls66
7sweJockeThe Yellow Owls67
8swePeterThe Purple Ospreys67
9sweBörjeThe Blue Vultures67
10sweClaesThe Purple Ospreys68
11sweSimonssonThe Blue Vultures68
12sweKällströmThe Green Hawks69
13sweThomasThe Black Eagles69
14sweP-JThe Yellow Owls69
15sweNiklasThe White Albatrows76

Allas bästa Bruttoscorer

Bästa netto

RankSpelareLagBästa Netto
1sweStefanThe Black Eagles61
2sweLalleThe Red Falcons63
3sweMickeThe White Albatrows64
4sweGöranThe Red Falcons66
5sweMagnusThe Green Hawks66
6sweStrandahlThe Yellow Owls66
7sweJockeThe Yellow Owls67
8swePeterThe Purple Ospreys67
9sweBörjeThe Blue Vultures67
10sweClaesThe Purple Ospreys68
11sweSimonssonThe Blue Vultures68
12sweKällströmThe Green Hawks69
13sweThomasThe Black Eagles69
14sweP-JThe Yellow Owls69
15sweNiklasThe White Albatrows76

Hall of fame – Längsta drive

Det var åtta år sedan herr Söder klippte till senast, men med sin drive på 206m kammade han hem andra titeln genom historien, så nu har han två inteckningar.

Längsta drive

PosLagDriveSegrar
120061
220141
3-0
42012, 20202
5-0
6-0
7-0
82007, 2010, 20173
920191
10-0
112003, 2008, 2011, 20164
1220181
132005, 2013, 2015, 20164
14-0
1520041

Hall of fame – Närmast flagg

Här var det Peter som drog kortaste strået i år, om man nu kan uttrycka det så. Tredje inteckningen för herr Nilsson och andra på raken.

Närmast flagg

PosLagFlagSegrar
1-0
22008, 2012, 20173
320151
42014, 20162
5-0
6-0
72006, 20072
82003, 2005, 20113
9-0
10-0
112009, 2019,20203
122010, 2013, 20183
13-0
14-0
1520041

Snittscorer genom åren

Här kan noteras att Stefan i år putsade rekordet för ligans bästa snittscore när det gäller Netto. Det räckte ändå inte mot en starkt spelande Börje.

 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson85,088,389,887,087,691,289,483,889,286,2
Nilsson90,891,386,585,087,688,089,890,691,890,2
Bengtsson94,396,0131,895,895,096,696,6100,095,896,4
B Johansson99,098,599,388,591,696,898,498,0104,490,6
Åberg96,398,389,5101,596,493,494,293,891,693,8
Backe98,3106,3103,3102,5105,4101,4100,4102,2103,6101,4
Simonsson98,8104,0102,895,399,697,0108,295,899,4
Källström99,4104,0102,8
Larsson120,0107,5103,8102,0100,4105,0120,8111,0105,6
Svensson100,395,895,895,098,495,099,8103,0103,698
Ljung96,3106,3107,6125,4100,8107,8104,899,6
Stranddahl110,3114,3104,3104,8109,2114,0136,2109,2
L Johansson116,0117,8108,8104,0102,4110,8105,8104,2103,2104,2
Söder101,396,298,0104,2101,896,697
Glyssbo86,089,888,687,2105,6138,297,294,2
 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson71,572,7576,257272,885,476,270,876,470,6
Nilsson7675,257271,2574757475,676,272,2
Bengtsson7373,75102,575,57677,277,879,275,875,2
B Johansson84,2582,7585,5757883,880,677,884,671
Åberg7575,7569,5827473,475,275,274,673,6
Backe76,7583,258179,7582,476787778,472,8
Simonsson74,579,7579,7573,577,477,879,482,27878,2
Källström77,681,278,2
Larsson95,585,2581,7583,279,68795,486,275,8
Svensson76,7571,7574,2575,2576,477,481,280,480,875,4
Ljung84,7593,7594,6110,489,492,689,881
Stranddahl79,75831267576,683,485,8126105,281,2
L Johansson82,582,757672,575,695,280,47779,677,6
Söder80,7577,881,281,479,27778,2
Glyssbo71,2577,2575,274,298,81118377

Birdieboys 2020 – Årets fullegubbe

Ja, det rasslade till rejält under hålen på Hässlegården. Årets fullegubbe är ett mätvärde på hur många “Shitholes”, fyllda hål man gör. Det var flera som höjde sina snitt under den regniga rundan i Hässleholm.

Grattis Strandahl

Jörgen lyckades befästa sin ledning under avslutningshelgen i denna åtråvärda benämning. Många var dock med och högg i regnet och några knappade faktiskt in. Jörgen slutade dock på 9,88% av hålen, så ungefär vart tionde hål trillar han dit. Thomas kravlade sig upp till en andraplats med 7,41% och Simonsson & Källström delade tredjeplatsen med 4,86%.

Magnus och Stefan var de som lyckades bäst med att hålla sig ifrån skithålen och det resulterade i en score på 0,62% av alla hål.

– NÄSTA ÅR KOMMER JAG ATT STÅ LÄNGRE BAK

Birdieboys 2020 – Birdies

Varje år så tävlar vi i Birdies och ölbollar. Så även om ölbollarna i denna tabell är med, så var det si och så med registreringen under avslutningshelgen, vilket gör att vi avvaktar med att presentera vinnaren av denna tävling.

“När det gäller ölbollar så räknas alla under en runda, men man betalar bara för en”, det är sedan gammalt. Inte alltid lätt att läsa det som står på scorekorten, därför är det viktigt att de scorekort som lämnas in har en tydlig text med:

Öl: Stefan 1, Göran 1
Birdies: Strandahl 2, Thomas 1

Gärna separat, högst upp på GIT-korten 🙂

Stefan tog hem birdieigan

Såväl Stefan som Jocke lyckades med varsin birdie under avslutningshelgen och befäste sina positioner. Stefan vann på 5 birdies, strax före Jocke med 4.

– DÄR SATT DEN!

I och med segern klättrade Stefan upp på samma antal totalsegrar som Peter i Birdieligan, nämligen 6. Han hade tidigare ett rekord på 6 birdies under en och samma säsong och det kvarstår då det blev 5 i år.

Lagtävlingen 2020

Lagtävlingen 2020 var egentligen tänkt som ett test, dels för att krydda till tillvaron i spelet och ligan, dels för att testa webbfunktioner. Nu har vi kört ett år och alla kan reflektera över upplägget, så kör vi lite diskussioner på prisutdelningen.

Det var jämnt ända in på mållinjen och avslutningen innehöll många möjligheter att samla poäng. Sedan gammalt gäller att vinnarna ansvarar för nästa års avslutning. Ett mycket hedervärt uppdrag och fint pris, men det utlovas som sagt även ett annat.

Vi började med en scramble på Holm och sedan en scramble på Skogaby. Sedan var det en bästboll i Hässleholm, samt ett antal närmast flagg-tävlingar. Så efter en spännande avslutning kan ni nu reflektera över var någonstans det hände, när det hände och hur det hände?

Grattis Blue Vultures

Med minsta möjliga vann man, 1p före the Purple Ospreys.

SIMONSSON & BÖRJE

Resultat lagspel

Team Poängliga

PosLagF1F2R1R2R3R4R5R 6R 7R 8R 9Sc1Sc2Sc3Total
1--355-3365--5237
2-625092003526646
36-432-1--15-6-28
4-10523055400103-47
5311-43--34---524
64------42-4-31027
7-30013430211510-42

Mest värdefulle spelare

Lagtävlingen var också en tävling där man individuellt kunde samla poäng till sitt lag under ordinarie ligaomgångar. Lite för att de kan gälla ytterligare något och för att främja deltagande. Något som vi under året kan konstatera fallit mer än väl ut och det är ju underbart. Tack skall ni alla ha som förgyllt alla rundor under året.

Den mest värdefulle liraren blev inte helt överraskande Börje Johansson med 39 inspelade poäng. Trots en tuff sista helg tog han fram drivern och lobbade in tiopoängaren och därmed segern till laget och en överlägsen seger individuellt.

– MITT BÄSTA KORTHÅLSVAPEN – DRIVERN

Resultat individuellt lagtävlingen

Birdieboys Leugue 2020

PosLagF1F2R1R2R3R4R5R 6R 7R 8R 9Sc1Sc2Sc3Total
1--35503210005125
2--04040000513320
36-43201000203021
4-1052305540050039
5-621052000013323
63110420030000519
7-300100000055014
8--00034300155021
9--0001000000001
104-00000420400519
11--0000015000017
12--0000000030306
13--0000000005308
14--0000000005005
15--0000000000358

Årets tävlingar

Förutom Brutto och Netto, samt dreamscoren finns det ytterligare lite tävlingar. Här kommer några:

Närmast flagg

Peter vann med minsta marginal före Jocke. Båda med decimeterputtar för birdies, men hur gick det?

PUTTEN GICK SÅDÄR!

Längsta drive

Jämt så det förslog även här, men Jocke drog längsta strået med 206m, före Niclas på 203m och Stefan 198m.

DÄR SATT DEN!

Picture Challenge

En ny liten tävling i Cupform, kanske återkommande. Ibland van man jämna matcher på höga poäng, ibland förlorade man matcher med låga scorer. Niclas var den som spelade korten rätt och vann finalen över Claes med 7p.

LAGKOMPISEN HEJADE FRAM SIN KOLLEGA TILL SEGER

Årets bästa Netto

Många otroligt fina scorer med Börje, Stefan och Peter på finfina 67, Claes på 68, Magnus, Thomas och P-J på 69 och Göran & Micke på 71. Vilka Scorer!

StefanThorvaldsson67
PeterNilsson67
MagnusBengtsson69
BörjeJohansson67
MickeÅberg71
GöranBacke71
JörgenSimonsson76
StefanKällström74
ThomasLarsson69
ClaesSvensson68
NiklasLjung76
JörgenStranddahl76
LalleJohansson74
JockeSöder74
PJGlyssbo69


Årets bästa brutto

4 spelare under 90 i år och hela 11 under 100. Klart vi ser fram mot framtida toppnoteringar.

StefanThorvaldsson82
PeterNilsson84
MagnusBengtsson92
BörjeJohansson87
MickeÅberg91
GöranBacke100
JörgenSimonsson95
StefanKällström99
ThomasLarsson103
ClaesSvensson90
NiklasLjung93
JörgenStranddahl105
LalleJohansson101
JockeSöder93
PJGlyssbo89

Birdieboys 2020 – Dreamscore

Många hade bra resultat i år vilket visade sig i dreamscoren. Dock blev det åter en svår avslutning, där det inte skedde så mycket förändringar.

PlacNamnN PLP
1Stefan Thorvaldsson68
2Jocke
Söder
71
3P-J
Glyssbo
72
3Börje
Johansson
72
5Peter
Nilsson
73
6Magnus Bengtsson74
6Claes
Svensson
74
8Jörgen
Simonsson
75
8Micke
Åberg
75
10
Stefan
Källström
76
11Niclas
Ljung
77
12Göran
Backe
79
13Jörgen
Strandahl
80
14Thomas
Larsson
83
14Lalle
Johansson
83

Birdieboys 2020 – Brutto

Bruttoligan var också avgjord innan avslutningen och Stefan kammade hem segern.

PlacNamnN PLP
1Stefan Thorvaldsson5
2Börje
Johansson
10
3Peter Nilsson12
4Micke Åberg19
5P-J Glyssbo21
6Magnus Bengtsson22
7Jocke Söder24
8Jörgen
Simonsson
30
8Niclas
Ljung
30
10Claes
Svensson
31
11Göran
Backe
34
12Stefan Källström36
13Lalle
Johansson
42
14Thomas
Larsson
46
15Jörgen Strandahl62

Grattis Stefan

Det var inte första gången Stefan tog hem Bruttosegern, men likväl jämnt och stabilt spel på hyfsad nivå.

ÅRETS SPELARE