Etikett: Närmast flagg

Hall of Fame efter 2020

När resultaten börjar plottras in kan vi också sammanställa och se hur säsongen varit i jämförelse med tidigare säsonger. Här kommer några små utkast.

– JAG RÄKNAR MED PENGAR ISTÄLLET

Dreamscore

I år var det fem spelare som lyckades förbättra sina scorer. Största hoppet gjorde Källström som klättrade ner hela sju slag till 76. En annan fin prestation var Söder som nu klättrade ner under par till 71. Han levererar birdies med jämna mellanrum och med sina fyra birdies fanns det slagläge för mer. Även Göran, Magnus och Strandahl kvitterar ut sina bästa säsonger någonsin. Ligan snittade 75,47 i år.

Drömscore

PosLagMaster of DreamRunner upHighscoreSegrar
1---0
2-2010730
3---0
4-2020710
5---0
6---0
7-2009700
82011, 20172014, 2018, 2019702
9---0
102011, 20132014, 2015682
112010, 2014, 2015, 2016, 20172008695
12--710
132008, 2009, 2013, 2016, 2017, 2018, 2019,2020-678
14---0
15---0

Allas bästa Dreamscore

Birdieboys Bästa Dreamscore

RankSpelareLagBästa Dream
1sweStefanThe Black Eagles68
2sweMickeThe White Albatrows70
3sweP-JThe Yellow Owls70
4sweJockeThe Yellow Owls71
5swePeterThe Purple Ospreys71
6sweNiklasThe White Albatrows71
7sweBörjeThe Blue Vultures72
8sweClaesThe Purple Ospreys73
9sweSimonssonThe Blue Vultures74
10sweMagnusThe Green Hawks74
11sweKällströmThe Green Hawks76
12sweLalleThe Red Falcons79
13sweGöranThe Red Falcons79
14sweThomasThe Black Eagles80
15sweStrandahlThe Yellow Owls80

Nettomaster

Hur många gånger har du lyckats vinna nettoligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Netto”

Nettoligan

PosLagNetto MasterRunner upSegrar
12020-1
2201020041
3--0
4--0
5--0
6--0
72004, 2006, 20192009, 2010, 20133
820142015, 2017, 20181
9--0
10--0
112005, 2007, 20172003, 2006, 2008, 2012, 2014,3
12--0
132003, 2008, 2009, 2012, 2013, 2015, 2016, 20182005, 2007, 2019,20208
14--0
15--0

Bruttomaster

Hur många gånger har du lyckats vinna bruttoligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Brutto”

Bruttoligan

PosLagBrutto MasterRunner upSegrar
1-20200
2-2003, 20040
3--0
4--0
5--0
6--0
7-20100
8-20180
9--0
1020112014, 20161
112012, 2014, 2015, 2016, 20172006, 2007, 2008, 2009, 2013, 20195
12--0
132006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2018, 2019,20202005, 2011, 2012, 2015, 20179
14--0
15--0

Bästa Netto under en säsong

Hur många gånger har du lyckats ha bästa nettoscoren under en säsong? Här kommer en sammanställning på “Best of Netto”

Nest of netto

PosLagNetto BestRunner upHighscoreSegrar
12020-671
22010, 20142008, 2009, 2017672
32015, 2016-662
4-2013, 2018, 2019670
5--690
620132012631
72004, 20072006, 2008, 2009, 2012662
82008, 2011, 2014, 20192013, 2015, 2016644
9---0
10--710
112012, 2017,20202004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011, 2018683
12-2015720
132003, 2018,20202009, 2010, 2015, 2016613
142005, 2006, 2009-663
15--690

Bästa Brutto under en säsong

Hur många gånger har du lyckats ha bästa bruttoscoren under en säsong? Här kommer en sammanställning på “Best of Brutto”

Bästa Brutto

PosLagBrutto BestRunner upHighscoreSegrar
1--860
2-2004, 2014940
3---0
4--920
5---0
6---0
7--920
820192011840
9---0
102011, 20152014, 2016842
112007, 2008, 2012, 2013, 2016, 20172005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2014, 2015, 2018,2020816
12---0
132005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2018,20202012, 2015, 2017, 2019808
14---0
15---0

Birdiemaster

Hur många gånger har du lyckats vinna birdieligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Birdies”

Birdieligan

PosLagEarly birdiesHighscoreSegrar
1--0
2200441
3200621
42012, 201932
5--0
6--0
7-30
8201141
9-20
102011, 2014, 201543
112006, 2007, 2010, 2011, 2016, 201746
12-30
132005, 2006, 2008, 2009, 2018, 202066
14--0
15-20

Allas bästa Nettoscorer

Bästa netto

RankSpelareLagBästa Netto
1sweStefanThe Black Eagles61
2sweLalleThe Red Falcons63
3sweMickeThe White Albatrows64
4sweGöranThe Red Falcons66
5sweMagnusThe Green Hawks66
6sweStrandahlThe Yellow Owls66
7sweJockeThe Yellow Owls67
8swePeterThe Purple Ospreys67
9sweBörjeThe Blue Vultures67
10sweClaesThe Purple Ospreys68
11sweSimonssonThe Blue Vultures68
12sweKällströmThe Green Hawks69
13sweThomasThe Black Eagles69
14sweP-JThe Yellow Owls69
15sweNiklasThe White Albatrows76

Allas bästa Bruttoscorer

Bästa netto

RankSpelareLagBästa Netto
1sweStefanThe Black Eagles61
2sweLalleThe Red Falcons63
3sweMickeThe White Albatrows64
4sweGöranThe Red Falcons66
5sweMagnusThe Green Hawks66
6sweStrandahlThe Yellow Owls66
7sweJockeThe Yellow Owls67
8swePeterThe Purple Ospreys67
9sweBörjeThe Blue Vultures67
10sweClaesThe Purple Ospreys68
11sweSimonssonThe Blue Vultures68
12sweKällströmThe Green Hawks69
13sweThomasThe Black Eagles69
14sweP-JThe Yellow Owls69
15sweNiklasThe White Albatrows76

Hall of fame – Längsta drive

Det var åtta år sedan herr Söder klippte till senast, men med sin drive på 206m kammade han hem andra titeln genom historien, så nu har han två inteckningar.

Längsta drive

PosLagDriveSegrar
120061
220141
3-0
42012, 20202
5-0
6-0
7-0
82007, 2010, 20173
920191
10-0
112003, 2008, 2011, 20164
1220181
132005, 2013, 2015, 20164
14-0
1520041

Hall of fame – Närmast flagg

Här var det Peter som drog kortaste strået i år, om man nu kan uttrycka det så. Tredje inteckningen för herr Nilsson och andra på raken.

Närmast flagg

PosLagFlagSegrar
1-0
22008, 2012, 20173
320151
42014, 20162
5-0
6-0
72006, 20072
82003, 2005, 20113
9-0
10-0
112009, 2019,20203
122010, 2013, 20183
13-0
14-0
1520041

Snittscorer genom åren

Här kan noteras att Stefan i år putsade rekordet för ligans bästa snittscore när det gäller Netto. Det räckte ändå inte mot en starkt spelande Börje.

 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson85,088,389,887,087,691,289,483,889,286,2
Nilsson90,891,386,585,087,688,089,890,691,890,2
Bengtsson94,396,0131,895,895,096,696,6100,095,896,4
B Johansson99,098,599,388,591,696,898,498,0104,490,6
Åberg96,398,389,5101,596,493,494,293,891,693,8
Backe98,3106,3103,3102,5105,4101,4100,4102,2103,6101,4
Simonsson98,8104,0102,895,399,697,0108,295,899,4
Källström99,4104,0102,8
Larsson120,0107,5103,8102,0100,4105,0120,8111,0105,6
Svensson100,395,895,895,098,495,099,8103,0103,698
Ljung96,3106,3107,6125,4100,8107,8104,899,6
Stranddahl110,3114,3104,3104,8109,2114,0136,2109,2
L Johansson116,0117,8108,8104,0102,4110,8105,8104,2103,2104,2
Söder101,396,298,0104,2101,896,697
Glyssbo86,089,888,687,2105,6138,297,294,2
 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson71,572,7576,257272,885,476,270,876,470,6
Nilsson7675,257271,2574757475,676,272,2
Bengtsson7373,75102,575,57677,277,879,275,875,2
B Johansson84,2582,7585,5757883,880,677,884,671
Åberg7575,7569,5827473,475,275,274,673,6
Backe76,7583,258179,7582,476787778,472,8
Simonsson74,579,7579,7573,577,477,879,482,27878,2
Källström77,681,278,2
Larsson95,585,2581,7583,279,68795,486,275,8
Svensson76,7571,7574,2575,2576,477,481,280,480,875,4
Ljung84,7593,7594,6110,489,492,689,881
Stranddahl79,75831267576,683,485,8126105,281,2
L Johansson82,582,757672,575,695,280,47779,677,6
Söder80,7577,881,281,479,27778,2
Glyssbo71,2577,2575,274,298,81118377

Årets tävlingar

Förutom Brutto och Netto, samt dreamscoren finns det ytterligare lite tävlingar. Här kommer några:

Närmast flagg

Peter vann med minsta marginal före Jocke. Båda med decimeterputtar för birdies, men hur gick det?

PUTTEN GICK SÅDÄR!

Längsta drive

Jämt så det förslog även här, men Jocke drog längsta strået med 206m, före Niclas på 203m och Stefan 198m.

DÄR SATT DEN!

Picture Challenge

En ny liten tävling i Cupform, kanske återkommande. Ibland van man jämna matcher på höga poäng, ibland förlorade man matcher med låga scorer. Niclas var den som spelade korten rätt och vann finalen över Claes med 7p.

LAGKOMPISEN HEJADE FRAM SIN KOLLEGA TILL SEGER

Årets bästa Netto

Många otroligt fina scorer med Börje, Stefan och Peter på finfina 67, Claes på 68, Magnus, Thomas och P-J på 69 och Göran & Micke på 71. Vilka Scorer!

StefanThorvaldsson67
PeterNilsson67
MagnusBengtsson69
BörjeJohansson67
MickeÅberg71
GöranBacke71
JörgenSimonsson76
StefanKällström74
ThomasLarsson69
ClaesSvensson68
NiklasLjung76
JörgenStranddahl76
LalleJohansson74
JockeSöder74
PJGlyssbo69


Årets bästa brutto

4 spelare under 90 i år och hela 11 under 100. Klart vi ser fram mot framtida toppnoteringar.

StefanThorvaldsson82
PeterNilsson84
MagnusBengtsson92
BörjeJohansson87
MickeÅberg91
GöranBacke100
JörgenSimonsson95
StefanKällström99
ThomasLarsson103
ClaesSvensson90
NiklasLjung93
JörgenStranddahl105
LalleJohansson101
JockeSöder93
PJGlyssbo89

Inför avslutningen

Här kommer lite info och förutsättningar inför avslutningen. Vi är 14 st som kommer att spela ligarundan på söndagen.

Ligaomgång – Bollar söndag

Boll 1

SpelareGubbeLagNetto
PLP
Att slåBrutto
PLP
Att slåDream
score
Jörgen
Strandahl

2 birdies
4 öl
5312621381 (82)
Hålfokus:
1,2,3,6,8,10,
14,15,17,18
Niklas
Ljung

4212341077 (71)
Hålfokus:
4,510,11,17
Stefan
Källström

2 birdies
4011431176 (83)
Hålfokus:
2,3,4,7,
13,18
Längsta drive hål 5 eller 10, Närmast flagg hål 16 (NF lag-special hål 3 & 11)

Boll 2

SpelareGubbeLagNetto PLPAtt slåBrutto PLPAtt slåDream
score
Lalle Johansson
4 öl
401142984 (79)
Hålfokus:
1,3,4,5,6,8,
9,14,15,16,
17,18
Jörgen
Simonsson

1 birdie
3 öl
38830776 (74)
Hålfokus:
3,7,8,14,17
Jocke
Söder

3 birdies
3 öl
381030973 (74)
Hålfokus:
2,9,11,12
Längsta drive hål 5 eller 10, Närmast flagg hål 16 (NF lag-special hål 3 & 11)

Boll 3

SpelareGubbeLagNetto
PLP
Att slåBrutto
PLP
Att slåDream
score
Thomas
Larsson

3 öl
257461283 (80)
Hålfokus:
2,3,4,6,9
10,11,12,14
15,16
Claes
Svensson

2510311174 (73)
Hålfokus:
9,12
Peter
Nilsson

3 birdies
1 öl
22816676 (71)
Hålfokus:
1,3,5,7,10
17
Göran
Backe

1 birdie
21734879 (81)
Hålfokus:
1,2,3,5,11
13,17,18
Längsta drive hål 5 eller 10, Närmast flagg hål 16 (NF lag-special hål 3 & 11)

Ledarboll

SpelareGubbeLagNetto
PLP
Att slåBrutto
PLP
Att slåDream
score
Magnus
Bengtsson

1 birdie
2 öl
20622876 (75)
Hålfokus:
3,11,12,
13,17
Micke
Åberg

2 birdies
1 öl
18519575 (70)
Hålfokus:
1,8,11
12,17
Stefan
Thorvaldsson

4 birdies
1245168 (68)
Börje
Johansson

1 birdie
2 öl
8310373 (72)
Hålfokus:
1,8
Längsta drive hål 5 eller 10, Närmast flagg hål 16 (NF lag-special hål 3 & 11)

Utan spel

SpelareGubbeLagNetto
PLP
Att slåBrutto
PLP
Att slåDream
score
P-J
Glyssbo
2 birdies
4 öl
261321972 (70)
Hålfokus:
3

Söndagen blir också den dagen då det delas ut poäng för sista gången i lagtävlingen. Där gäller det att ha koll på följande:

  • 5p, 4p, 3p, 2p och 1p efter placering. Det är sen gammalt!
  • Hål 3 – alla som träffar green på utslag – 1p (ringa scorekort)
  • Hål 11 – 5p, 3p och 1p för den som är närmast, näst och tredje närmst.
  • Hål 16 – Ordinarie närmast flagg (Men också 10p till laget)

Betting 10+10+10?

Bästboll Lagtävling – Lördag

Så efter rundan blir det räkning med lagkompisarna. Magnus spelar bästbollen i samma lag som Göran/Lalle och får favören av att vara tre denna gång. 5p till vinnande lag o.s.v. Hamnar två lag poäng på samma score gäller flest högpoängare, med högsta valören först. Typ har man fler 4p än andra laget vinner man.

Så varje hål blir viktigt!

Boll 1

SpelareLagPoäng
Börje Johansson
Blue Vultures: 37p
Individuellt: 29p
Göran Backe
Red Falcons: 13p
Individuellt: 10p
Thomas Larsson
Black Eagles: 30p
Individuellt: 6p
Poängregn närmast flagg: Hål 3 – 1p, Hål 8 – 2p, Hål 11 – 3p, Hål 14 – 4p, Hål 16 – 5p, Hål 18 – 6p

Boll 2

SpelareLagPoäng
Jörgen Simonsson
Blue Vultures: 37p
Individuellt: 8p
Stefan Thorvaldsson
Black Eagles: 30p
Individuellt: 24p
Lalle Johansson
Red Falcons: 13p
Individuellt: 3p
Poängregn närmast flagg: Hål 3 – 1p, Hål 8 – 2p, Hål 11 – 3p, Hål 14 – 4p, Hål 16 – 5p, Hål 18 – 6p

Boll 3

SpelareLagPoäng
Peter Nilsson
Purple Ospreys: 31p
Individuellt: 14p
Niclas Ljung
White Albatrows: 21p
Individuellt: 6p
Jocke Söder
Yellow Owls: 37p
Individuellt: 11p
Poängregn närmast flagg: Hål 3 – 1p, Hål 8 – 2p, Hål 11 – 3p, Hål 14 – 4p, Hål 16 – 5p, Hål 18 – 6p

Boll 4

SpelareLagPoäng
Claes Svensson
Purple Ospreys: 31p
Individuellt: 17p
Micke Åberg
White Albatrows: 21p
Individuellt: 15p
Magnus Bengtsson
Green Hawks: 11p
Individuellt: 10p
Jörgen Strandahl
Yellow Owls: 37p
Individuellt: 5p
Poängregn närmast flagg: Hål 3 – 1p, Hål 8 – 2p, Hål 11 – 3p, Hål 14 – 4p, Hål 16 – 5p, Hål 18 – 6p

Bonusregn

https://www.caddee.se/klubb/hasslegardens-gk/#hasslegarden
Hässlegården är en bana med många korthål, 6st! Det kommer vi ju givetvis att utnyttja. Det kommer att bli en konfetti av bonuspoäng till lagtävlingen när det gäller närmast flagg. Läs på här under:

Lördagen

HålHCPLängdPoäng till laget
311145m1p
815172m2p
1118140m3p
1416160m4p
1614150m5p
1812150m6p
Första bollen får med sig 6st markeringar
Sista boll tar med sig markeringar in.

Så här räknar ni i bästbollen

Det blir först när vi kommer in som ni kan sammanställa räkningen, kanske lite tjo och tjim på banan mellan bollarna.

Red/GreenGöranLalleMagnusLaget
12p5p2p5p
21p2p2p2p
33p2p1p3p
42p3p1p3p
52p2p2p2p
61p3p3p
74p2p3p4p
82p2p2p2p
92p2p1p2p
101p3p2p3p
112p2p
123p1p2p3p
131p2p1p2p
142p4p3p4p
151p2p1p2p
162p2p3p3p
173p2p3p
181p1p1p
Totalt:33p38p30p49p
Hur räknas en bästboll?Den bästa scorenPoängbogeySummerasSlutscore för laget

Betting 10+10+10?
Lagbett 10+10+10?
Bollbett 10+10+10?

Längsta drive Söndag: Hål 5 eller 10
Närmast flagg Söndag: Hål 16

Så, där har vi förutsättningarna och spelupplägget till avslutningen. Naturligtvis finns det mycket annat att spela för. Ni vet ju vid det här läget att man kan vrida och vända på siffror och statistik. Alla spelar ju för sina bästa snittscorer mm. Kanske kan vi satsa på att för första gången få fler birdies än ölbollar? Kanske något annat jippo.

Väl mött grabbar

Snören och Whisky

Jodå, det här behöver omnämnas lite Extra. Initiativ av den här sorten är mer än välkomna. Om vi alla bidrar så blir det just det där lilla extra. En stor eloge till Stefan Källström, som inte bara en gång, utan två ggr även om det bara var en, anordnade en närmast flagg tävling helt så där apropå.
Mr Grant’s pris var en närmast flaggtävling under en normal ligaomgång. Helt enkelt strålande och stort tack Stefan.

INITIATIVTAGARE OCH FÖREDÖME

Hur gick det nu i denna extra tävling? Ni som läst och ni som minns vet att Birdieboys webb skrivit om detta innan och trissat upp tävlingen och lite favoriter innan..

Så här såg det ut

www.birdieboys.se tips

Och det blev en tät fight, helt plötsligt radade Birdieboys upp bollarna på green. Micke höll för trycket och favoritskapet och vi vet nu att det finns en närmast flagg som är under 2m. tror Micke mätte upp avståndet till 1,23 eller 1,32?

Mr Grant

MR GRANTS HIMSELF

Läktaren var fylld till sin bredd utan Coronaavstånd och de satte ölen och vattnet i halsen när sista bollen slog ut. Göran drog ut en spikrak boll i hög fin båge. Den seglade fint genom luften och skar luftmotståndet med en bakåtskruvad ackuratess. Bollen landade och gjorde sitt avtryck nära pin, rullade iväg ytterst lite för att spinna tillbaks i lite nerförsbacke. Killarna på gräddhyllan sträckte på sina halsar och ett tyst sus gick genom publiken. Bollen stannade och ca 2m återstod till flagg. Därmed var det klart och Micke Åberg tog hem tävlingen.

BRA RESULTAT FÖR ATT VARA BIRDIEBOYS

Nämnas kan också att det faktiskt blev en birdie på detta hål och Micke tog chansen om att fightas även i denna liga.

Har vi lärt oss något?

Jo Birdieboys kan, bara lär av Micke, Göran och Källström!

Preliminärt lagtävling – avslutning

Som sagt var det är mycket kvar. Först skall rundan på Tylösand avverkas innan vi beger oss av på avslutning. På avslutningen kommer vi att vara tretton spelare (som det ser ut just nu) på lördagens lagspel. En perfekt summa att dela upp bollarna på. Källström och P-J kommer inte att delta på lördagen. Det ultimata hade ju varit och spela med sin lagkompis och det kommer vi att göra på ett eller annat sätt. Kanske dock inte i samma boll.

Bästboll (Pb) blir det denna gång

Vi kommer att köra en bästboll, där lagets bästa score för varje hål räknas. Det är poäng som gäller:

Lag123Resultat
JockeStrandahl
SimonssonBörje
PeterClaes
ThomasStefan
MickeNiclas
GöranLalleMagnus
Exempel för varje hål:Spelare 1:

2p
Spelare 2:

1p
Spelare 3:
3p
3p

Så efter rundan blir det räkning med lagkompisarna. Magnus spelar bästbollen i samma lag som Göran/Lalle och får favören av att vara tre denna gång. 5p till vinnande lag o.s.v. Hamnar två lag poäng på samma score gäller flest högpoängare, med högsta valören först. Typ har man fler 4p än andra laget vinner man.

Så varje hål blir viktigt!

Boll 1

Börje Johansson
Göran Backe
Thomas Larsson

Boll 2

Jörgen Simonsson
Stefan Thorvaldsson
Lalle Johansson

Boll 3

Peter Nilsson
Niclas Ljung
Jocke Söder

Boll 4

Claes Svensson
Micke Åberg
Magnus Bengtsson
Jörgen Strandahl

Bonusregn

https://www.caddee.se/klubb/hasslegardens-gk/#hasslegarden
Hässlegården är en bana med många korthål, 6st! Det kommer vi ju givetvis att utnyttja. Det kommer att bli en konfetti av bonuspoäng till lagtävlingen när det gäller närmast flagg. Läs på här under:

Lördagen

HålHCPLängdPoäng till laget
311145m1p
815172m2p
1118140m3p
1416160m4p
1614150m5p
1812150m6p
Första bollen får med sig 6st markeringar
Sista boll tar med sig markeringar in.

Söndagen

HålHcpLängdPoäng till laget
311145mAlla som träffar green får 1p
1118140mNärmast: 5p, Näst: 3p, Trea: 1p
1614150mOrdinarie: Årets Närmast flagg
Reservhål om ingen träffar: Hål 18
10p till laget
Första boll får med sig fyra markeringar.
På hål 11 sätts dess på green, och om det inte träffas vid sidan av green.
På hål 3 ringas hålet av alla som träffar green.
Sista boll tar med sig markeringar in.

Så minst 40 bonuspoäng delas ut i lagtävlingen under avslutningshelgen. Samt troligtvis ett antal poäng för alla som träffar green på söndagen. Lägg till de ordinarie 30 poängen som delas ut under bästbollen så har alla något att spela för!

Sedan sammanställer vi lagtävlingen och utvärderar den till nästa år. Andra former, mer jippon, mindre jippon.

För allas trevnad, för hets mot folkgrupp, för att det skall vara kul så tillsammans bjuder vi till och spelar hellre än bra. samt segrarna av lagtävlingen ansvarar för nästa års avslutning 🙂

Captain Grant

Sist på Ängelholm hade vi en separat tävling. Alla spelare på plats och dessa försökte träffa en green 109m bort. Det kan ju tolkas på olika sätt. Antingen en rad med gubbar som spelar hellre än bra eller så ratar de blended whisky. Nåväl, initiativet var gott och härligt på alla sätt och vis, vi gillar ju alla lite extra krydda på tillvaron. Frågan är om Captain Grant kommer att välja ut nya hål nu, vågar han välja sista? Och frågan är om Niklas införskaffade 100m rullen (snöre)?

Närmast flagg – special edition

Givetvis så kommer historikens närmast flagg sedvanligt att äga rum på sista rundan. Källströms special edition är ju bara positivt och kanske går han i frontlinjen här och sätter upp ett prejudikat på hur det bör gå till. Vem har då störst chans på Mr Grant! Tittar vi på bilder så är bröderna inte uteslutna, tittar vi på statistik så torde Micke, Claes och Simonsson vara heta, då de har tre segrar var.

Närmast flagg

PosLagFlagSegrar
1-0
22008, 2012, 20173
320151
42014, 20162
5-0
6-0
72006, 20072
82003, 2005, 20113
9-0
10-0
112009, 2019,20203
122010, 2013, 20183
13-0
14-0
1520041

En annan liten anekdot är ju att det här har hänt förr, så vi behöver träning. Rätt längd och rakhet behöver finslipas, eller hyvlas till rejält. Faktum är att vi en gång i tiden vann på närmast green istället för flagg. Det är kanske så det skall gå till och där kanske snörbiten räcker till.

Vi vet att Claes har varit ute och tränat en hel del, inte så mycket från alla andra. Så han borde vara varm i rocken och kommer säkert att plocka fram ett ess därifrån. Claes, känd som EKG-mannen har ett riktigt fint slagläge med några tunga skalper ihop med sina “Den här rundan glömmer vi”. Som tur är räknas ju bara de 5 bästa och vi kommer nog se herr Svensson skutta till rejält, med eller utan Mr Grant innanför västen.

Frågan är om det någonsin hänt att någon vunnit på under metern? Eller under 2 meter, tyvärr saknas denna statistik i ligans historia, men inget är försent att börja med 🙂

Favoriter till Mr Grant

#
1
Namn
Micke
Nationalitet
swe Sverige
HCP 2020
17,9
Club
Halmstad GK
Clubs in bag
Taylor Made R7 draw
Bästa Brutto
84
Bästa Netto
64
Bästa Dream
70
Nuvarande lag
The White Albatrows
Leagues
Birdieboys Tournaments, Birdieboys team leugue, Birdieboys Leugue
Säsonger
2020, 2021
Birthday
2 juli, 2019
#
1
Namn
Claes
Nationalitet
swe Sverige
HCP 2020
22,6
Club
Holms GK
Clubs in bag
Callyway XR Series
Bästa Brutto
85
Bästa Netto
69
Bästa Dream
73
Nuvarande lag
The Purple Ospreys
Leagues
Birdieboys Tournaments, Birdieboys team leugue, Birdieboys Leugue
Säsonger
2020, 2021
Birthday
6 februari, 2020
#
1
Namn
Simonsson
Nationalitet
swe Sverige
HCP 2020
18,5
Club
H GK
Bästa Brutto
90
Bästa Netto
68
Bästa Dream
74
Nuvarande lag
The Blue Vultures
Leagues
Birdieboys Tournaments, Birdieboys team leugue, Birdieboys Leugue
Säsonger
2020, 2021
Birthday
17 mars, 2020

Noterbart är att Claes för tio år sedan hade ett HCP på 20,9 och Micke likaså. Herr Simonsson hade då 22,5. Så vad lär vi oss av detta, nu när Claes har slagläge. Det finns statistik, det finns lögn och det finns förbannad lögn. Sen finns det verklighet och trots att Claes gått åt fel håll med sitt HCP lirar han nu på en annan nivå. Så under Falkenbergsrundan kommer Birdieboys fokus att ligga på denne gentleman.