Etikett: Holms GK

The Eagle has landed

Tredje rundan gick av stapeln på Holm en riktigt solig dag, temperaturen stod på 31 grader när vi kom och bilen som stod i skugan svarade på 35 grader när vi avrundade. Många hade läst tips från coachen och vattenflaskorna var väl fyllda. Fast det slank nog ned en och annan pilsner efter nio också, däremot syntes inga bananer.

GLAD I HATTEN, MED VATTNET I HÖGSTA HUGG

Aldrig tidigare har det hänt

Plötsligt händer det säger den som skrapar en triss. Antagligen större chans att vinna där än att Birdieboys skall leverera en runda utan en endaste ölboll. Nu hände detta, ingen ölboll av 14 spelare och lägg därtill hela 7 birdies. Stefan satte 2, Källström, Jocke, Micke, Simonsson och Börje gjorde varsin. Spännvidden blev från 57 slag (4,07) till 98 (7,00) på de olika hålen. Hål 13 var alltså det lättaste.

GLAD BIRDIEKILLE EFTER ÅRETS ANDRA BIRDIE

The Eagle has landed

Rundan kunde ju inte leva upp till fjolårets, men hyfsade resultat och ett bruttosnitt på drygt 98 och netto typ 78+. Helt plötsligt syntes en rovfågel sväva runt spelarna, var det ett tecken? Det var ju ingen Örn, men helt klart är att the Black Eagles börjar knapra in på täten och Stefan har verkligen vaknat.

VILKEN PIPPI?

Stefan dominerade med en dunderrunda

Magnus satt ganska säkert i sin stol efter rundan. I restaurangen visste han att han presterat oerhört bra. Med en av sina bästa rundor på 92 bruttoslag hamnade han på 69 netto. En solklar andraplats blev det och kanske lite surt då han fick se sig slagen av Stefan med en 67-runda efter finfina 82 bruttoslag. Därmed tog Stefan hem sin andra vinst och visar storform, dock blev det nu ett riktigt tapp i HCP vilket kanske gör det svårare framöver.

SUMPADE 18:E, MEN ÄNDÅ 82 BRUTTO

Börje håller formen intakt

Börje har ju börjat säsongen på ett helt fantastiskt sätt. Han följde upp detta med en 74:a och säkrade ytterligare en toppnotering (3:a). Därmed samlade han in nya poäng till gamarna och är just nu den enskilt mest betydelsefulla spelaren för sitt lag. Ett riktigt ankare. Dagen fick även krönas med en Birdie.

BÖRJE ÅNGAR PÅ

Holm – Ligaomgång 3

Då börjar det närma sig den tredje ligaomgången. Många har varit ute och övat och spelat mer golf än någonsin. Rätt som det är får man ett mess eller två från en bäck. Ja, Micke du skall få tillbaka din håv. Göran har lämnat återbud, i övrigt verkar det som att det åter blir en stor skara, vilket är roligt.

Tror det var tider från 09:00… så det blir samling lite innan och lottning för spelet. Får väl se om man får Busen igen… 🙂

vs vs vs vs vs vs vs vs vs vs vs vs vs

Ligaomgång 3 - 2020 (On time)

Birdieboys Leugue

Detaljer

Datum Tid League Säsong Match Day Holes
27 juni, 2020 09:00 Birdieboys Leugue 2020 27 juni 18

Course

Holms GK
Halmstad, Halmstads kommun, Hallands län, Götaland, 302 42, Sverige

Resultat

LagUtfall
BörjeFinish, Runner up
ClaesFinish
JockeFinish
KällströmFinish
LalleFinish
MagnusFinish, Runner up
MickeFinish
NiklasFinish
P-JFinish
PeterFinish
SimonssonFinish
StefanFinish, Win
StrandahlFinish
ThomasFinish

Scorecard

Spelare Birdies Beer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Börje0010856474454574553655
Claes00008489865464673641076
Jocke0010749664335656554645
Källström0010587666536455676556
Lalle0000745568556445474886
Magnus0000555455557756443755
Micke0010746454466676452656
Niklas00005466104366656453557
P-J0000646574347577474676
Peter0000646495449645564965
Simonsson0010535468457464375667
Stefan 0020525554465455254646
Strandahl0000648476578647594866
Thomas000054861054486663681054
Par----534454344445343544
Total0070855990729773586790737679578458987880

Lite leva upp till kraven måste gälla, Fjolårets runda satte sina spår i Birdieboys historia!

18 ligaomgångar på Holm med bästa 91,6 brutto & 72,8 netto. DAGS IGEN?

Scramble premiär 26/4

Då var det dags för en liten tjuvstart på året med en Scramble. Själva formen av denna scramble kommer lite senare, men den kommer att räknas in i en form av lagtävling som kommer att pågå under hela ligasäsongen. Sedvanligt under denna Corona-säsong gäller även ölbollar under dessa rundor.

Var och när spelar vi?

Scramblen kommer att spelas Söndagen den 26 aprilHolms GK

Starttider är 13:25, 13:34 & 13:42

De som anmält sig för spel är: Lalle, Börje, Källström, Claes, Stefan, Peter, Göran, Strandahl, Micke, Magnus, P-J & Jocke

Vill fler vara med så får ni ringa och försöka boka ytterligare en tid. Tiderna 13:17 & 13:51 är mellantider och släpps 06:00 samma dag. Vi har en tid till förfogande i de tre bokade bollarna (först till kvarn).

De som inte svarat är Simonsson, Thomas och Niklas

Vi syns där uppe vid 13:15 så öppnar vi säsongen 2020

I ÅR ÄR BUSEN ETT JAGAT VILLEBRÅD