Hall of Fame efter 2020

När resultaten börjar plottras in kan vi också sammanställa och se hur säsongen varit i jämförelse med tidigare säsonger. Här kommer några små utkast.

– JAG RÄKNAR MED PENGAR ISTÄLLET

Dreamscore

I år var det fem spelare som lyckades förbättra sina scorer. Största hoppet gjorde Källström som klättrade ner hela sju slag till 76. En annan fin prestation var Söder som nu klättrade ner under par till 71. Han levererar birdies med jämna mellanrum och med sina fyra birdies fanns det slagläge för mer. Även Göran, Magnus och Strandahl kvitterar ut sina bästa säsonger någonsin. Ligan snittade 75,47 i år.

Drömscore

PosLagMaster of DreamRunner upHighscoreSegrar
1---0
2-2010730
3---0
4-2020710
5---0
6---0
7-2009700
82011, 20172014, 2018, 2019702
9---0
102011, 20132014, 2015682
112010, 2014, 2015, 2016, 20172008695
12--710
132008, 2009, 2013, 2016, 2017, 2018, 2019,2020-678
14---0
15---0

Allas bästa Dreamscore

Birdieboys Bästa Dreamscore

RankSpelareLagBästa Dream
1sweStefanThe Black Eagles68
2sweMickeThe White Albatrows70
3sweP-JThe Yellow Owls70
4sweJockeThe Yellow Owls71
5swePeterThe Purple Ospreys71
6sweNiklasThe White Albatrows71
7sweBörjeThe Blue Vultures72
8sweClaesThe Purple Ospreys73
9sweSimonssonThe Blue Vultures74
10sweMagnusThe Green Hawks74
11sweKällströmThe Green Hawks76
12sweLalleThe Red Falcons79
13sweGöranThe Red Falcons79
14sweThomasThe Black Eagles80
15sweStrandahlThe Yellow Owls80

Nettomaster

Hur många gånger har du lyckats vinna nettoligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Netto”

Nettoligan

PosLagNetto MasterRunner upSegrar
12020-1
2201020041
3--0
4--0
5--0
6--0
72004, 2006, 20192009, 2010, 20133
820142015, 2017, 20181
9--0
10--0
112005, 2007, 20172003, 2006, 2008, 2012, 2014,3
12--0
132003, 2008, 2009, 2012, 2013, 2015, 2016, 20182005, 2007, 2019,20208
14--0
15--0

Bruttomaster

Hur många gånger har du lyckats vinna bruttoligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Brutto”

Bruttoligan

PosLagBrutto MasterRunner upSegrar
1-20200
2-2003, 20040
3--0
4--0
5--0
6--0
7-20100
8-20180
9--0
1020112014, 20161
112012, 2014, 2015, 2016, 20172006, 2007, 2008, 2009, 2013, 20195
12--0
132006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2018, 2019,20202005, 2011, 2012, 2015, 20179
14--0
15--0

Bästa Netto under en säsong

Hur många gånger har du lyckats ha bästa nettoscoren under en säsong? Här kommer en sammanställning på “Best of Netto”

Nest of netto

PosLagNetto BestRunner upHighscoreSegrar
12020-671
22010, 20142008, 2009, 2017672
32015, 2016-662
4-2013, 2018, 2019670
5--690
620132012631
72004, 20072006, 2008, 2009, 2012662
82008, 2011, 2014, 20192013, 2015, 2016644
9---0
10--710
112012, 2017,20202004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2011, 2018683
12-2015720
132003, 2018,20202009, 2010, 2015, 2016613
142005, 2006, 2009-663
15--690

Bästa Brutto under en säsong

Hur många gånger har du lyckats ha bästa bruttoscoren under en säsong? Här kommer en sammanställning på “Best of Brutto”

Bästa Brutto

PosLagBrutto BestRunner upHighscoreSegrar
1--860
2-2004, 2014940
3---0
4--920
5---0
6---0
7--920
820192011840
9---0
102011, 20152014, 2016842
112007, 2008, 2012, 2013, 2016, 20172005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2014, 2015, 2018,2020816
12---0
132005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2018,20202012, 2015, 2017, 2019808
14---0
15---0

Birdiemaster

Hur många gånger har du lyckats vinna birdieligan? Här kommer en sammanställning på “Master of Birdies”

Birdieligan

PosLagEarly birdiesHighscoreSegrar
1--0
2200441
3200621
42012, 201932
5--0
6--0
7-30
8201141
9-20
102011, 2014, 201543
112006, 2007, 2010, 2011, 2016, 201746
12-30
132005, 2006, 2008, 2009, 2018, 202066
14--0
15-20

Allas bästa Nettoscorer

Bästa netto

RankSpelareLagBästa Netto
1sweStefanThe Black Eagles61
2sweLalleThe Red Falcons63
3sweMickeThe White Albatrows64
4sweGöranThe Red Falcons66
5sweMagnusThe Green Hawks66
6sweStrandahlThe Yellow Owls66
7sweJockeThe Yellow Owls67
8swePeterThe Purple Ospreys67
9sweBörjeThe Blue Vultures67
10sweClaesThe Purple Ospreys68
11sweSimonssonThe Blue Vultures68
12sweKällströmThe Green Hawks69
13sweThomasThe Black Eagles69
14sweP-JThe Yellow Owls69
15sweNiklasThe White Albatrows76

Allas bästa Bruttoscorer

Bästa netto

RankSpelareLagBästa Netto
1sweStefanThe Black Eagles61
2sweLalleThe Red Falcons63
3sweMickeThe White Albatrows64
4sweGöranThe Red Falcons66
5sweMagnusThe Green Hawks66
6sweStrandahlThe Yellow Owls66
7sweJockeThe Yellow Owls67
8swePeterThe Purple Ospreys67
9sweBörjeThe Blue Vultures67
10sweClaesThe Purple Ospreys68
11sweSimonssonThe Blue Vultures68
12sweKällströmThe Green Hawks69
13sweThomasThe Black Eagles69
14sweP-JThe Yellow Owls69
15sweNiklasThe White Albatrows76

Hall of fame – Längsta drive

Det var åtta år sedan herr Söder klippte till senast, men med sin drive på 206m kammade han hem andra titeln genom historien, så nu har han två inteckningar.

Längsta drive

PosLagDriveSegrar
120061
220141
3-0
42012, 20202
5-0
6-0
7-0
82007, 2010, 20173
920191
10-0
112003, 2008, 2011, 20164
1220181
132005, 2013, 2015, 20164
14-0
1520041

Hall of fame – Närmast flagg

Här var det Peter som drog kortaste strået i år, om man nu kan uttrycka det så. Tredje inteckningen för herr Nilsson och andra på raken.

Närmast flagg

PosLagFlagSegrar
1-0
22008, 2012, 20173
320151
42014, 20162
5-0
6-0
72006, 20072
82003, 2005, 20113
9-0
10-0
112009, 2019,20203
122010, 2013, 20183
13-0
14-0
1520041

Snittscorer genom åren

Här kan noteras att Stefan i år putsade rekordet för ligans bästa snittscore när det gäller Netto. Det räckte ändå inte mot en starkt spelande Börje.

 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson85,088,389,887,087,691,289,483,889,286,2
Nilsson90,891,386,585,087,688,089,890,691,890,2
Bengtsson94,396,0131,895,895,096,696,6100,095,896,4
B Johansson99,098,599,388,591,696,898,498,0104,490,6
Åberg96,398,389,5101,596,493,494,293,891,693,8
Backe98,3106,3103,3102,5105,4101,4100,4102,2103,6101,4
Simonsson98,8104,0102,895,399,697,0108,295,899,4
Källström99,4104,0102,8
Larsson120,0107,5103,8102,0100,4105,0120,8111,0105,6
Svensson100,395,895,895,098,495,099,8103,0103,698
Ljung96,3106,3107,6125,4100,8107,8104,899,6
Stranddahl110,3114,3104,3104,8109,2114,0136,2109,2
L Johansson116,0117,8108,8104,0102,4110,8105,8104,2103,2104,2
Söder101,396,298,0104,2101,896,697
Glyssbo86,089,888,687,2105,6138,297,294,2
 200920102011201220132014201520162017201820192020
Thorvaldsson71,572,7576,257272,885,476,270,876,470,6
Nilsson7675,257271,2574757475,676,272,2
Bengtsson7373,75102,575,57677,277,879,275,875,2
B Johansson84,2582,7585,5757883,880,677,884,671
Åberg7575,7569,5827473,475,275,274,673,6
Backe76,7583,258179,7582,476787778,472,8
Simonsson74,579,7579,7573,577,477,879,482,27878,2
Källström77,681,278,2
Larsson95,585,2581,7583,279,68795,486,275,8
Svensson76,7571,7574,2575,2576,477,481,280,480,875,4
Ljung84,7593,7594,6110,489,492,689,881
Stranddahl79,75831267576,683,485,8126105,281,2
L Johansson82,582,757672,575,695,280,47779,677,6
Söder80,7577,881,281,479,27778,2
Glyssbo71,2577,2575,274,298,81118377

Sharing is caring!

Starta en konversation

Din e-postadress kommer inte publiceras.